Dňa 12. 12. 2013 k predvianočnej nálade v IV.B neprispeli iba vianočné básne, ale aj edukačná aktivita spojená s vlastnoručnou tvorbou prípravy a pečenia perníkov. Do aktivity sa zapojili a pomáhali mamičky žiakov: Matúša Badžu, Barborky Oračkovej, Nikolky Badžovej a Aleša Gábora. Zručné boli hlavne dievčatá, ale ani chlapci sa nedali zahanbiť pri vykrajovaní a zdobení perníkov. Z upečených perníkov mali veľkú radosť. Hneď si na nich aj pochutnali s uvareným ovocným čajíkom.
Spracovala PaedDr. Zlata Slamená
Dňa 19. 11. 2013 a 12. 12. 2013 sa konali besedy s pracovníčkami v spolupráci s CPPPaP v Pradiarni Kežmarok na témy: Adaptácia žiakov 5. ročníkov na II. stupeň ZŠ, Prevencia drogových závislostí, Prevencia obchodovania s ľuďmi, Riziká práce v zahraničí, Efektívne učenie a Riziká dospievania.
Spracovala: Mgr. Katarína Pitoňáková
Tento deň si žiaci II. stupňa pripomenuli obete zákernej choroby AIDS sledovaním filmu „Anjeli“ a nosením červenej stužky.
Spracovala : Mgr. K. Pitoňáková
Vytvoriť produkt z odpadového materiálu si žiaci IV. B prakticky vyskúšali a vyrobili: zo sklenených fliaš lampáše v podobe tekvice, z roliek toaletného papiera hrnček s podšálkou, jablká, hrušky z PET fliaš a novinového papiera.
Odpadový materiál využili žiaci I. stupňa v Stráňach pod Tatrami aj na výrobu vianočných symbolov, ktoré sú vystavené v galérii Barónka v Kežmarku.
Spracovala: PaedDr. Zlata Slamená
Žiaci I. stupňa v Stráňach pod Tatrami krásnu jesennú prírodu stvárnili rôznymi technikami.
Spracovala: PaedDr. Slamená
Červené stužky je názov celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorú s podporou Ministerstva školstva SR (v rámci rozvojového projektu „Zdravie v školách“), Krajského školského úradu v Žiline a pod záštitou primátora mesta Žiliny Ivana Harmana organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Hlavným odborným garantom kampane je Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave.
V školskom roku 2013/2014 sa zapájame do VII. ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky. V rámci kampane žiaci zamerajú svoju pozornosť na interaktívne činnosti a besedy o HIV/AIDS, prevencie rôznych druhov závislostí, na premietnutie dokumentárneho filmu Anjeli, ktoré budú prebiehať na našej škole v rámci jednotlivých vyučovacích predmetov a triednických hodín. Zapojíme sa do celoslovenskej výtvarnej súťaže pre základné školy.
Spracovala : Mgr. K. Pitoňáková
„Vzdušný poplach!“ nieslo sa budovou Pradiarne. Dňa 8. októbra bol vyhlásený poplach, ktorým sa začalo Účelové cvičenie na ochranu života a zdravia pre žiakov 2. stupňa. Tento rok sa prvé účelové cvičenie uskutočnilo pri rybníku Zlatná v Kežmarku. Žiaci zdolali nielen hojdací most, ale preverili aj svoje vedomosti a praktické zručnosti v oblasti mimoriadnych situácií, pohybu a pobytu v prírode, v zdravotnej príprave a v dopravnej výchove. Na stanovištiach riešili úlohy, za ktoré získali po tri body, najviac deväť bodov.
Vyhodnotenie súťaží podľa počtu získaných bodov:
| 1. VII.A, V. B | 32 b |
| 2. VI.A | 28 b |
| 3. VIII.A | 26 b |
| 4. VI.B | 24 b |
| 5. VII.A | 27 b |
| 6. V.A, IX.A | 21 b |
Zodpovední: všetci učitelia II. stupňa
Vypracovala: Mgr. J. Dulebová
Pri príležitosti Svetového dňa výživy si žiaci na I. stupni základnej školy v Stráňach pod Tatrami prezreli prezentáciu o zdravom stravovaní. Pripomenuli si význam vitamínov, ktoré sú pre náš organizmus veľmi dôležité a mali by byť súčasťou každodennej stravy. Neskôr sa žiaci pustili do práce a zhotovili krásne priestorové jabĺčka, hrušky a tekvičky. Nakoniec si na sladkých hruštičkách aj pomaškrtili. Pri tejto príležitosti zhotovili nástenku a vyrobili pyramídu zdravia a ovocie, ktoré zavarili.
Spracovala: PaedDr. Zlata Slamená
Žiaci IV. B si v rámci Národného programu pre deti a dorast – „Eko jeseň“ zrealizovali aktivity zamerané na ochranu a čistotu prostredia v areáli školy. Z nahrabaného lístia vyrobili ruže. Cieľom bolo poznávať a chrániť prírodu.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sa žiaci V.A a V.B zúčastnili 21. októbra exkurzie v knižnici a v múzeu. Cieľom návštevy knižnice a múzea bolo oboznámiť žiakov s pojmami súvisiacimi s knihou a knižnicou, a tým – čo je múzeum. Súčasťou exkurzie bola i prehliadka hradu. Žiakom sa exkurzia v knižnici a v múzeu veľmi páčila, preto veríme, že si odtiaľ odniesli nielen nové vedomosti, ale i príjemné zážitky.
Zodpovední: Mgr. J. Dulebová, Mgr. P. Štefaňák
Vypracovala: Mgr. J. Dulebová
16. október je Svetovým dňom zdravej výživy. Počas celého dňa si žiaci 2. stupňa prostredníctvom rozhovorov osvojovali poznatky o zdravej výžive, o správnom spôsobe zdravého stravovania, i o význame ovocia a zeleniny. Žiaci tvorili plagáty, vyučovacie hodiny literatúry si spestrili zážitkovým čítaním básní a hádaniek o ovocí a zelenine, a taktiež ich zaujala i práca s textom Príbeh o mrkve.
Zodpovední: Mgr. J. Dulebová, Mgr. K. Pitoňáková, Mgr. K. Hutyrová
Vypracovala: Mgr. J. Dulebová
Naša škola sa zapojila do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy, ktorého cieľom je nadviazanie kontaktu medzi českými a slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek.
Záložky budeme vyrábať počas mesiaca október pre žiakov II. stupňa partnerskej školy ZŠ ZBRASLAVICE.
Viac informácií o našej partnerskej škole na http://www.zszbraslavice.cz/
Ďalšie zaujímavé informácie na: http://www.zszbraslavice.cz/oxibD1qMSZyPTYma2Fsb2Q9JmthbGRvPSZlPSZ0eXB6b2I9MiZ6PTYzJmlkcGFyZW50PTEmaWRwb2xvej0xJnJhej0mcz0w
Zodpovedná: Mgr. J. Dulebová
Vypracovala: Mgr. J. Dulebová
Žiaci 8.A si 15 októbra pripomenuli Medzinárodný deň umývania rúk.Cieľom celej akcie bolo upozorniť na základné hygienické návyky, ktoré sú jedným z najefektívnejších spôsobov, ako predchádzať šíreniu prenosných chorôb. Nakoniec si žiaci vyhotovili plagát k medzinárodnému dňu umývania rúk a umyli si ruky.
Vypracovala: Mgr. Martina Babíková
Zapojili sa učitelia II. stupňa : Mgr. Pitoňáková, Mgr. Hutyrová. Žiaci postupne zisťovali, aké dôležité je pitie mlieka v živote človeka, a ako správne odolať pokušeniu piť alkohol v mladom veku. Žiaci sledovali prezentáciu o výrobe mlieka, trieda V. B. a VII. A. mali kvíz o mlieku, neskôr VI.A. tvorila rôzne propagačné materiály o mlieku a o výrobe mlieka a napísali mliečne recepty na kokteily.
Spracovala: Mgr. Katarína Pitoňáková
Slávnostné otvorenie nového školského roka sa uskutoční v pondelok 2.9.2013 o 9.00 hodine v areáli školy.
Dňa 19. 6. 2013 sa žiaci I. stupňa zúčastnili výletu do Starej Ľubovne, kde navštívili skanzen.
Pozreli si gréckokatolícky kostolík z Matysovej, obytné domy, sezónne poľné obydlia, sýpky, dom pastiera, stolársku dielňu, kováčsku vyhňu, obecnú školu, mlyn zo Sulína a iné expozície. Výlet sa všetkým veľmi páčil.
V mesiaci jún si žiaci 1. – 4. roč. a špeciálnych tried zasúťažili o najlepšieho čitateľa triedy. Za súťaž boli zodpovední všetci učitelia jednotlivých tried.
Najlepšími čitateľmi tried sú títo žiaci:
1. A –Kristián Badžo, 1. B- Kristína Oračková, 1. C. – Matúš Polhoš, 2. A – Július Badžo, 2. B – Viktória Oračková, 2. C šp. - Bohuš Badžo, 3. A - Frederik Oračko 3. B – Barbora Oračková, 3. C šp. – Patrícia Mirgová, 4. A – Erik Pompa, 4. B – Dáša Oračková