Svetový deň dobrosrdečnosti bol vyhlásený na 3. konferencii Svetového hnutia dobrosrdečnosti v Singapure 17. – 18. novembra 2000, do praxe sa zaviedol o rok neskôr. Jeho podstatou je inšpirovať žiakov k väčšej láskavosti a dobrosrdečnosti, prekonať hranice svojej kultúry, rasy, náboženstva a spojiť sa, aby sme vytvorili lepší svet. Niekedy stačí málo – začať od seba. Žiaci 1.D a 2.D triedy spolu s pani učiteľkami vytvorili počas prestávky pozdravy, ktoré určite potešili obdarované pani učiteľky a pripomenuli tým, že existuje takýto deň - deň kedy ,,Pokoj a dobrosrdečnosť je najkrajšia podoba šťastia a spokojnosti.“
Mgr. Palubjaková
So žiakmi 9. ročníka sme anonymne zrealizovali dotazník zameraný na dospievanie a vzťahy v rodine. Spôsob, akým mladí ľudia trávia voľný čas, ovplyvňuje ich sociálne a komunikačné schopnosti. Zaoberali sme sa otázkami, ktoré patria už k životu tínedžerov. Po vyhodnotení dotazníka sme so žiakmi komunikovali na uvedené témy. Odpovede boli rôzne. Dievčatám sa páči partner, ktorý má vlastné auto, peniaze a dom. Chlapcom sa nepáči, ak sú dievčatá vyzývavo nalíčené, teda uprednostňujú prirodzenú krásu. Aktivita bola zaujímavá, pútavá a na niektorých odpovediach sme sa dobre zasmiali.
Ing. Lenka Čulová
Posledný októbrový deň si na celom svete pripomíname ako Svetový deň sporenia. Tento deň pripadol na jesenné prázdniny, a preto sme sa ho so žiakmi V.C triedy rozhodli zrealizovať šiesteho novembra.
So žiakmi sme sa najskôr porozprávali o tom, ako si dokážu peniaze usporiť. Dospelí si peniaze vedia zarobiť v práci, ale žiaci základnej školy ešte túto možnosť nemajú.
Žiaci piateho ročníka získavajú peniaze prostredníctvom vreckového od svojich rodičov. Tieto peniaze môžu minúť hneď alebo si ich môžu odkladať.
Pokiaľ sa žiaci rozhodli si peniaze odkladať, znamená to, že si sporia. Keď si nasporia väčší obnos peňazí, môžu si kúpiť niečo z čoho budú mať radosť a bude to pre nich prospešné.
Žiaci si následne premysleli, čo by si kúpili za nasporené peniaze a svoje nápady premietli do kresieb.
Ing. Stanislava Pitoňáková
Nadviazanie kontaktu medzi českými a slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek je hlavným cieľom medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy. Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila už do 14. ročníka, ktorého téma znela „Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov.“
Tentokrát sa našou partnerskou školou stala Základná škola Didaktis Brno - Vinohrady.
Tvorba záložiek prebiehala na hodinách výtvarnej výchovy, čítania a literatúry pod vedením učiteľov I. a II. stupňa počas mesiaca október. Žiaci tvorili záložky rôznych tvarov, prejavili svoju fantáziu a tvorivosť a zhotovili skutočne rozmanité a zaujímavé záložky.
Veríme, že sa záložky žiakom českej partnerskej školy páčili. Žiaci na projekte pracovali s nadšením a záujmom. Veríme, že svet rozprávok a rôznych príbehov či básní bol pre nich inšpirujúci a skutočne siahnu po knihe častejšie.
Mgr. Dulebová
V rámci medzipredmetových vzťahov sme si v mesiaci október dňa 24. 10. 2023 pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc.
Pani učiteľka Mgr. J. Vaverčáková so žiakmi I.B navštívila školskú knižnicu, v ktorej žiaci spoznávali rôzne zaujímavé rozprávkové knižky, ale i encyklopédie. Žiaci si pútavým čítaním učiteľky vypočuli rozpávku o Slimáčom domčeku z knižky Danka a Janka, prostredníctvom ktorej sa rozvíjala u žiakov komunikačná zručnosť. Na predmete vyv si žiaci vyfarbili písmenkového uja slimáka, na ktorom si precvičili čítanie písmen a, á, A, i, í, I ako i dievčence dvojičky Danku a Janku. Čitateľské aktivity sa žiakom veľmi páčili a zo žiackych prác si urobili v triede výstavku.
Žiaci z triedy I.D s pani učiteľkou Mgr. Z. Palubjakovou sa v knižnici zoznamovali s knihami a ich autormi.
V II.D si pani učiteľka pripravila pre žiakov súťaž: v knižnici hľadali také knihy, v ktorých názve sa nachádzalo nejaké zviera. Žiaci našli : Žabiatko, Šlabikár včielky Maji, Obed v levovej jame, Malá medvedia knižka, Po stopách vĺčka, medvedíka a jelenčeka.
V triede II.A sa žiaci s p.učiteľkou Mgr. M. Batoryovou najprv porozprávali o tom, čo je to knižnica, ako sa máme správať a čo sa v nej nachádza. Povedala im, z čoho sa skladá kniha (obal, strana, autor, ilustrátor, ilustrácie, text) a následne si prečítali rozprávku od Ľudmily Podjavorinskej Žabiatko. Po prečítaní textu vypracovali spolu prac.list a potom vybraní žiaci zastávali úlohu zajka, veveričky a húsky. Žiaci si pomocou textu a dramatizácie uvedomili, že i pomáhať druhým je potrebné. Na záver aj písomne odpovedali na otázky vyplývajúce z textu.
Trieda II.B s pani učiteľkou Mgr. E. Špinkou si prečítala rozprávku O Červenej Čiapočke, žiaci si vymaľovali obrázky a vytvorili krásne rozprávkové leporelo.
Žiaci IV. A realizovali rôzne originálne, vtipné a kreatívne čitateľské aktivity. Ako majú radi školskú knižnicu a ako správne zaobchádzať s knihou ukázali pri tvorbe plagátu, kde mohli prejaviť aj svoj osobný talent. V školskej knižnici vyhľadávali a čítali knihy o Vesmíre, čím prepojili medzipredmetové vzťahy s prírodovedou. Žiaci sa usilovali, aby na hodine SJL - slohu, mohli prispieť inšpiráciou a prejavili osobný talent pri opise knihy. Pozri foto....
Všetkým učiteľkám aj žiakom ďakujem za krásne aktivity v školskej knižnici.
Mgr. J. Laclavíková
Zbytočne sa nehovorí, že bohatstvo sa začína prvou mincou vhodenou do „prasiatka“.
Posledné dni v mesiaci október sme sa so žiakmi rozprávali na tému: sporenie. Štvrtáci poňali aktivitu tematicky. Na hodine slovenského jazyka a matemetiky riešili úlohy rôzneho typu, pomocou ktorých sa zdokonaľovali vo finančnej gramotnosti. Obohacovali si slovnú zásobu, pomocou euro bankoviek a mincí na hranie riešili matematické príklady. Na informatike sa učili vyhľadávať obrázky na internete, s ktorými následne pracovali vo Worde. Mladší žiaci sa rozprávali so svojimi pani učiteľkami na tému sporenie a naučili sa, aké dôležité je nielen sporiť, ale aj starať sa o svojich blízkych. Následne si zhotovovali pokladničky, z ktorých mali veľkú radosť.
Cieľ bol jasný – hovoriť o dôležitosti rozumného a bezpečného narábania s peniazmi, o vytváraní optimálnej rovnováhy medzi spotrebou a úsporami, čo je dôležitou súčasťou života každého človeka.
Mgr. M. Purdešová
Naša ZŠ Stráne pod Tatrami, sa aj v tomto školskom roku zapojila už do XVII. ročníka projektu „Červené stužky“. Spolu s protidrogovou koordinátorkou sa snažíme propagovať projekt a prostredníctvom učiteľov sa naši žiaci aktívne zapájajú do prípravy rôznych výtvarných aktivít, besied a kvízov zameraných na projekt Červené stužky a kampaň boja proti HIV/AIDS. Projekt „Červené stužky“ je prezentovaný v priestoroch chodby školy na našej nástenke. Žiaci sa zapojili do výtvarnej súťaže v tvorbe pohľadníc na tému: Svetový deň boja proti AIDS, ktoré nás budú reprezentovať v celoslovenskej súťaži v Žiline.
Zodpovedná vedúca kampane: Mgr. Katarína Pitoňáková
Počuli ste už o dátume 5.11.? Viete, na čo je tento dátum zameraný? No predsa na BEH!:)
Svetový deň behu spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. V roku 1999 ho založil bežec Bill McDermott s cieľom podporiť boj proti chudobe vo svete. A prečo práve beh? Pretože beh je jedna z najprirodzenejších aktivít pohybov človeka. Prináša nám množstvo fyzických, ako aj psychických benefitov, o čom sme sa mohli presvedčiť aj my, žiaci 1.D triedy spolu s pani učiteľkou Zuzkou a asistentkou Mariankou. Nielenže sme si v tento deň skvelo zabehali a zasúťažili, ale sme si aj užili netradičnú prestávku na čerstvom vzduchu za krásneho slnečného počasia počas dnešného dňa, čerstvý vzduch nám padol vhod, aby sme mohli pokračovať vo vyučovaní, a dokázali sme pritom, akí sme skvelí bežci už ako prváci.
Mgr. Palubjaková a Badžová Marianka
Posledný októbrový deň pred jesennými prázdninami privítali žiaci IV. A „nových spolužiakov“ – svojich rodičov a starých rodičov, ktorí zasadli do lavíc a učili sa spolu. Mali tak možnosť vidieť a obdivovať aké pokroky urobili ich deti a vnúčatá, ale aj ukázať a vysvetliť spôsob písomného sčítania a odčítania z matematiky. Vyučovacie hodiny boli v réžií žiakov, kedy ukázali svoje schopnosti, zručnosti a vedomosti z jednotlivých predmetov. „Noví spolužiaci“ mali príležitosť prežívať radosť z objavov, ktoré sa na hodinách udiali, zistili, že učenie nemusí byť iba drina, ale aj fajn zábava. Ich reakcie boli, že je to úplne iné ako, keď oni chodili do školy a touto formou by si to s radosťou zopakovali znova.
S úctou a radosťou sme pre starých rodičov pripravili otvorené hodiny. Dúfame, že na chvíle strávené s nami nezabudnú a dlho im ostanú v pamäti.
Ďakujeme všetkým starým rodičom a rodičom, ktorí si našli čas a prišli.
PaedDr. Z. Slamená
Aktualizovali sme modul Interné dokumenty
Aktualizovali sme modul Voľné pracovné miesta
V mesiaci september a október sme sa zapojili do súťaže vydavateľstva a maľovali sme psíkov. Tretiaci a štvrtáci písali o svojom psíkovi krátky príbeh. Práce sa vydarili a tak sme sa veľmi potešili získanej odmene – knihám. Najkrajšie kresby budú uverejnené na stránke vydavateľstva.
ĎAKUJEME!
Mgr. J. Laclavíková
Viete, čím je zaujímavý prvý októbrový piatok? Už od roku 1999 patrí Svetovému dňu úsmevu. Za jeho zapísaním do kalendára nestál nik iný, ako tvorca prvého smajlíka – Harvey Ball.
Práve tento pán v roku 1963 započal éru populárnych smajlíkov, alebo ak chcete, emotikonov. Vtedy to bola krása v jednoduchosti, prvý usmievajúci smajlík sa skladal z kruhu, dvoch očí a veľkého úsmevu.
Tento deň si pripomenuli aj žiaci 1.D a 2. D triedy nakreslením ich prvého skutočného smajlíka. No posúďte sami ako sa im to podarilo.
Mgr. Palubjaková, Mgr. Laclavíková
V našej škole sme prejavili úctu našim milým starým rodičom a prarodičom usporiadaním triednej besiedky na vyjadrenie vďačnosti a lásky. V 4. A triede si žiaci pripravili pozvánky na popoludnie pod názvom:“ Stará mama a starý otec rozprávaj.“ Posedenie to bolo veľmi príjemné, dozvedeli sme sa ako starkí chodievali do školy, ako sa hrali a aké knihy čítali. V závere posedenia žiaci čítali a spievali. Po programe každý žiak odovzdal svojim starým rodičom vlastnoručne vyrobené blahoželanie so sladkou odmenou aj napísanou básňou. Prekvapenie, bylinkový čaj na spríjemnenie dlhých zimných večerov. Žiaci 4. A aj B triedy nakreslili krásne portréty pre starkých.
Medzi školákov v 1. A triede zavítali staré mamy, ktoré so svojimi vnúčatami strávili príjemné chvíle na tvorivých dielňach. Výsledkom boli krásne červené srdiečka, z ktorých mali radosť malí i veľkí. Žiaci v prvej a druhej D. triedy si pre svojich starých rodičov pod vedením pedagógov vlastnoručne vyrobili pozdravy z lásky. Starkým v 3. B žiaci vyrobili a podarovali blahoželania a prívesky v podobe srdiečka.
Starých rodičov si krásnym programom uctili aj žiaci I.C pod vedením triednej učiteľky Mgr. A. Bielej.
Veľmi pekne všetkým zúčastneným ďakujeme!
PaedDr. Z. Slamená
Medzinárodný deň stromov sa oslavuje 20. októbra. Je to deň venovaný týmto majestátnym tvorom, ktoré obklopujú našu planétu. Pripomeňme si na chvíľu, ako sú stromy dôležitou súčasťou našej prírody a nášho života.
Stromy sú našimi superhrdinami, ktorí čistia vzduch. Sú tiež dôležitým domovom pre rôzne druhy živočíchov a poskytujú potravu a tieň. V rámci hodiny Biológie a témy Lesné spoločenstvo sme si tento deň pripomenuli aj v VII.D triede rozhovorom o stromoch, ktoré nás obklopujú, ktoré poznáme, prečo sú pre nás dôležité, nakoniec žiaci nakreslili stromy.
Mgr. Palubjaková
V mesiaci OKTÓBER si už tradične pripomíname a zvlášť myslíme na starých rodičov. Aj triedy 2.A a 2.B si uctili starých rodičov triednickou besiedkou. Žiaci, starým rodičom predniesli básne, zaspievali piesne, zahrali divadielko a zatancovali si na melódie známych piesní. Pre starých rodičov si žiaci vyrobili pozdravy, papierové kvety i farebné obrázky. Starí rodičia sa darčekom veľmi potešili. Zároveň sa im páčilo vystúpenie ich vnúčat. Na záver žiaci 2.A a 2.B posielajú báseň:
Naša babka a náš dedko,
milí sú nám nadovšetko.
Keď k nám prídu na návštevu,
veselo je u nás veru.
Babka vždy len usmieva sa,
s dedkom zasa dobre hrá sa.
Vždy keď prídu ony k nám,
dobre a veselo je nám.
Mgr. Špinková a Mgr. Batoryová
V rámci hodnotovej výchovy a ľudských práv sme si v októbri 2023 pripomenuli tieto významné dni:
24. Október – Deň OSN
31. Október – Deň UNICEF
Pri tejto príležitosti sa žiaci prvých ročníkov, 1.B a 1.C zapojili do aktivity - Pravidlá v našej triede. Aktivity sa zúčastnila aj trieda 3.B pod vedením p. uč. Mgr. Purdešovej. Cieľom tejto aktivity bolo navrhnúť pravidlá, ktoré podmieňujú slobodu jeho konania. Ako senzibilizácia žiakom poslúžil rozhovor o tom, že každý človek musí dodržiavať určité pravidlá. Doma v rodine, v práci, na ulici, pri prechádzaní cez cestu, v škole poriadok školy. Pravidlá nám slúžia na to, aby sme sa cítili bezpečne, pokojne a boli šťastní.
Mgr. Alena Biela
Každé dieťa má svoju obľúbenú rozprávku a žiaci našej školy nie sú žiadna výnimka. Či už ide o klasické rozprávky, ako napríklad Červená čiapočka, O neposlušných kozliatkach alebo niečo moderné ako Sponge Bob či Šmolkovia, každá má svoj zaujímavý a poučný príbeh. Žiaci špeciálnych tried si svoje obľúbené rozprávky prečítali, kedy sme využili aj možnosti školskej knižnice, namaľovali či vytvorili.
Mgr. Bělková
V mesiaci máj sa žiaci našej školy so svojimi prácami zapojili do výtvarnej súťaže, ktorú vyhlásilo mesto Spišská Stará Ves, Spojená škola Spišská Stará Ves a Miestny odbor Matice slovenskej v Spišskej Starej Vsi. Bol to 12. ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže detí a mládeže
Kostelničákov ornament 2023
Ornament na odeve a módnom doplnku.
Po obdŕžaní výsledkovej listiny sme boli veľmi potešení správou, že sa žiačka tretieho ročníka základnej školy Šarlota Oračková so svojou prácou umiestnila na krásnom prvom mieste.
Šarlotke, blahoželáme k úspechu a ďakujeme za reprezentáciu našej školy!
PaedDr. Z. Slamená
Prvý bozk je dôležitý pre každého človeka, pretože spomienky naňho zostávajú na celý život, tak ako prvá láska a prvé rande. Na opačnej strane však stoja vynútené, nechcené bozky, ktoré človek taktiež nevie dostať z mysle. So žiakmi siedmych ročníkov sme zrealizovali aktivitu s názvom Pusinky nie sú na rozkaz. Pozreli sme si zaujímavú prezentáciu a diskutovali sme na tému, ako povedať NIE, ak sa nechceme bozkávať. Žiakov táto téma oslovila natoľko, že danú prezentáciu sme si pustili dvakrát, aby si hlavne dievčatá mohli niektoré myšlienky aj poznamenať.
Ing. Lenka Čulová