Každoročne štvrtý októbrový pondelok oslavujeme Medzinárodný deň školských knižníc. Na našej škole sme si ho pripomenuli krátkou reláciou v školskom rozhlase a vyhlásením súťaže v štyroch kategóriách:
1. kategória – najmenšia kniha školy
2. kategória – najväčšia kniha školy
3. kategória – najstaršia kniha školy
4. kategória – najťažšia kniha školy .
Do súťaže sa zapojili žiaci I.E , III.B a VI.B triedy. Navštívili spolu s triednymi učiteľkami školskú knižnicu a hľadali a hľadali. Najväčší úspech mali šiestaci: najmenšia kniha: Igor Garvanský- Detské básne o Bohu, najstaršia kniha: Ľudovít Kubáni - Valgatha, rok 1935 a najťažšia kniha: Dejiny Slovenského národného povstania 1944. Najväčšiu knihu našli v našej knižnici tretiaci: Piráti a ich dobrodružný život. Žiaci získali za odmenu – ako inak – knihy. Šiestaci tri knižné publikácie a tretiaci jednu knihu. Žiaci z tried III.A a IV.A si tento deň pripomenuli vypožičaním kníh z našej knižnice. Aj naďalej budeme rôznymi zábavnými formami práce s knihou podporovať dobrý a trvalý vzťah ku knihe a školskej knižnici.
Mgr. J. Laclavíková
Do tohtoročnej propozície celoslovenskej súťaže v literárnej tvorbe sme sa zapojili s kreatívnymi dušami zo špeciálnej triedy 8. C. Rýmy sme doplnili ilustráciami a tak vyjadrili svoje názory a poznatky na pestrofarebných výkresoch.
Mgr. Blašková
Zo žiakov deviateho ročníka sa v mesiaci november na chvíľku stali malí prekladatelia. Zúčastnili sa triedneho kola prekladateľskej súťaže Malý prekladateľ. Vyskúšali si preklad článku z anglického jazyka do slovenčiny s názvom Počasie v Británii. Výherkyňou sa stala Klaudia Oračková. Ďakujem žiakom za účasť, spoluprácu a teším sa aj na ďalšie ročníky.
Ing. Lenka Čulová
Každoročne zapájame našich žiakov do tejto súťaže, tento rok sa prihlásili 3 žiaci z triedy II.B, 3 žiaci z triedy II.C a 5 žiaci z triedy IV.A. Súťaž prebehne na škole dňa 30.11.2022 formou testu, testové otázky sú z rôznych oblastí a podporujú u žiakov samostatnú prácu a rozvíjajú čitateľskú aj finančnú gramotnosť. Budeme žiakom držať palce, aby dosiahli čo najlepšie výsledky.
Mgr. J. Laclavíková
V jesennej súťaži vydavateľstva Slovart sme súťažili o knihy z vydavateľstva a posielali sme obrázky domčekov na strome tak, ako si ich žiaci sami predstavujú. Poslali sme 10 výkresov z tried IV.A a IV.C. Čitkovi sa kresby páčili a tak do tried putovali knihy a ďakovný list. Ďakujeme!
Mgr. J. Laclavíková
24. Október – Deň OSN
31. Október – Deň UNICEF
Aktivita - Pravidlá v našej triede:
Cieľom tejto aktivity bolo navrhnúť práva a povinností žiaka, ktoré podmieňujú slobodu jeho konania. Ako senzibilizácia nám poslúžil rozhovor detí o tom, že každý človek musí dodržiavať určité pravidlá. Doma v rodine, v práci, na ulici, pri prechádzaní cez cestu, v škole poriadok školy. Pravidlá nám slúžia na to, aby sme cítili bezpečne, pokojne a boli šťastní.
Mgr. Alena Biela
Kde bolo tam bolo..., Bola raz... Takto sa začínajú rozprávky, ktoré všetci poznáme a stali sa súčasťou nášho detstva a detského sveta. Pomáhajú rozvíjať fantazijné príbehy so šťastným koncom. Žili šťastne, pokiaľ nepomreli. Rozprávka bola témou októbrovej aktivity v špeciálnych triedach. Cieľom bolo poučenie, pobavenie žiakov a učiteľov. Na konci bol zvonec, rozprávky je koniec.
Mgr. Alena Blašková
V mesiaci OKTÓBER si už tradične pripomíname a zvlášť myslíme na starých rodičov. Aj trieda 2.C si 26.10.2022 uctila starých rodičov triednickou besiedkou. Žiaci, starým rodičom predniesli básne, zaspievali piesne, zahrali divadielko a zatancovali si na melódie známych piesní. Pre starých rodičov si žiaci vyrobili pozdravy, papierové kvety i farebné obrázky. Starí rodičia sa darčekom veľmi potešili. Zároveň sa im páčilo vystúpenie ich vnúčat. Na záver žiaci 2. C posielajú báseň:
Naša babka a náš dedko,
milí sú nám nadovšetko.
Keď k nám prídu na návštevu,
veselo je u nás veru.
Babka vždy len usmieva sa,
s dedkom zasa dobre hrá sa.
Vždy keď prídu ony k nám,
dobre a veselo je nám.
Mgr. Mária Budzáková
V našej škole sa od 17. októbra do 21. októbra uskutočnil týždeň zdravej výživy a zdravého životného štýlu. Týždňom zdravého životného štýlu sme sa snažili poukázať na správny spôsob života žiakov. Dni v tomto týždni boli rozdelené podľa oblastí tém, ktoré vplývajú na životný štýl žiakov.
Pondelok – Cesta mlieka – 1. ročník
Utorok – Jablkový deň – 2. ročník
Streda – Zeleninový deň – 3. ročník
Štvrtok – Čaj o desiatej – ochutnávka bylinkových čajov – 4. ročník
Piatok – Obezita nie je naša kamarátka – súťaž v preskoku cez švihadlo – I. stupeň
Pani učiteľky II. stupňa na hodinách BIO a TSV žiakom pripomenuli vhodnými aktivitami Týždeň zdravého životného štýlu (správne stravovanie, pohybové aktivity, psychohygiena...)
Zaujímavými aktivitami sa vyučujúci snažili viesť žiakov k pravým hodnotám, zdravému životnému štýlu a zodpovednosti za vlastné zdravie, ktoré chápeme ako celok zložený z častí, ktoré sú navzájom závislé. Vyučujúcim ďakujem za krásne a neobyčajné aktivity, ktoré žiakov zaujali.
Spracoval: Mgr. Peter Baťo
Čo hovorí o Halloweenu tradícia?
Halloween je typický americký sviatok a ako taký bol privezený na americký kontinent práve anglosaským obyvateľstvom, predovšetkým zo Škótka, Írska a Anglicka, v druhej polovici 19. storočia. Jeho názov pochádza zo skrátenia anglického „All Hallows' Eve“ (Predvečer Všetkých svätých). Jeho pôvod sa pripisuje Keltom, ktorý oslavovali koniec leta a príchod zimy. Tiež verili, že práve v tomto období vychádzajú duše mŕtvych a zlých duchov. Aby ich odohnali, prezliekali sa do strašidelných kostýmov a príbytky si zdobili vydlabanou repou neskôr tekvicou, do ktorej umiestnili sviečku. Halloweensky večer je práve ten v predvečer Sviatku všetkých svätých, teda 31. október. V roku 2022 pripadá na pondelok. Aj naša škola je vyzdobená a pripravená na tento sviatok na ktorom pracovali žiaci II. stupňa pod vedením Mgr. K. Pitoňákovej.
Spracovala : Mgr. K. Pitoňáková
Žiaci prvých ročníkov a deti materskej školy sa aj tohto roku zúčastnili obľúbenej jesennej aktivity - ŠARKANIÁDY, pri ktorej si spoločne púšťali farebných šarkanov. Žiaci základnej školy a deti materskej školy sa následne pri spoločnej jesennej aktivite s pani učiteľkami a pani asistentkami zahrali hry a spoločne si zopakovali jesenné básničky a riekanky.
Letí šarkan pomaličky,
pozdravuje lastovičky.
Chvostom krúti sem a tam,
šťastnú cestu želá Vám!
Ing. Cuníková
Ako každý rok tak aj tento rok 11.10.2022 žiaci prvých ročníkov s pani učiteľkami a asistentkami navštívili hasičov v našej obci. Privítal a s technikou hasičského zboru nás previedol sám pán starosta obce. Žiakom vysvetlil a ukázal, čo všetko potrebujú hasiči pri svojej práci. Zároveň ich motivoval k ochrane prírody, majetku a vystrihal ich pred nebezpečenstvom, ktoré oheň prináša. Snáď najväčší zážitok žiaci mali, keď si mohli posedieť v hasičskom aute a vyskúšali si striekanie vodou ručným hasiacim prístrojom. Exkurzia sa všetkým páčila, zážitky zostanú ešte dlho všetkým v pamäti.
Spracovala: Mgr. Emília Špinková
Staroba je prirodzenou súčasťou nášho života. Keďže október je Mesiacom úcty k starším, preto si aj naši žiaci I. stupňa uctili starých rodičov a prejavili im najavo svoju náklonnosť a lásku. Pre starých rodičov si pripravili darčeky a pod vedením svojich triednych učiteľov nacvičili pekné piesne i básne, ktoré potešili nejednu babičku i deduška.
Milá babka, Milý dedko!
Ďakujeme vám za všetko.
Za tie chvíle starosti, úsmevu u radosti.
Mám vás veľmi rád, chcem vám darček dať.
Je to darček skromný, malý, o to viac s láskou daný.
Je to slovko ĎAKUJEM, ktoré vám vždy rád poviem.
Spracovala: Mgr. A. Biela
V mesiaci september sme si pripomenuli Medzinárodný deň gramotnosti (8. 9.), ktorý poukazuje na gramotnosť vo všetkých svojich podobách- finančnú, matematickú, čitateľskú, digitálnu.. Pod vedením pani učiteliek žiaci zostavovali hodnotový rebríček, cieľom ktorého bolo uvedomiť si, ktoré sú trvalé hodnoty v živote človeka. Prváčikovia sa zamerali na finančnú gramotnosť a oboznamovanie sa s platidlami. Uvažovali nad tým, čo by urobili s peniazmi. Kúpili si hračku, jedlo, alebo si ich ušetrili? Aktivity boli podnetné a pre žiakov zaujímavé.
Koordinátor finančnej gramotnosti – Mgr. M. Purdešová
Jeseň života je určitá etapa, v nej sa ukazuje celoživotná múdrosť. Láska a úprimnosť k sebe a okoliu, radosť z práce a diela, ktoré sme vytvorili počas celého života. Toto dielo potom prenechávame alebo odovzdávame našim potomkom, našim deťom.
Natrhám si kvety pod lesom na stráni,
vám starí rodičia, kytku dám do dlaní.
Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí,
prijmite od detí najkrajšie pozdravy.
Prijmite kytičku, čo slzou prevlhla
aj mne sa tískajú slzy tiež do hrdla.
Nech sa vám predĺži životná vaša púť,
želáme zo srdca, vaša vnučka i vnuk.
Žiaci VI. A pripravili pod vedením Mgr. K. Pitoňákovej pekné darčeky pre svojich starých rodičov.
Spracovala: Mgr. K. Pitoňáková
Byť dospievajúcim chlapcom, alebo dievčaťom v bežnom svete nie je ľahké. Spôsob, akým mladí ľudia trávia voľný čas, ovplyvňuje ich sociálne a komunikačné schopnosti. Vzájomné vzťahy medzi vrstovníkmi sú pre nich dôležité. Všetci veľmi zle reagujú na samotu a vylúčenie z kolektívu. Ak mladí ľudia prežijú pubertu nesprávnym spôsobom, ak sú izolovaní, alebo prežívajú nesprávne vzťahy v rodine, môžu sa u nich prejaviť depresie, úzkosti, alebo poruchy príjmu potravy. Žiaci 9. ročníka anonymne vyplnili dotazník zameraný na dospievanie, vzťahy v rodine a medzi vrstovníkmi. Po vyhodnotení dotazníka sme so žiakmi komunikovali na uvedené témy. Aktivita bola zaujímavá a páčila sa.
Ing. Lenka Čulová
Každoročne sa aj druhý stupeň našej školy zapája do Európskeho dňa jazykov. Aktivity sú realizované prostredníctvom pracovných listov, čítania časopisov, tvorby rôznych materiálov a oboznámením sa s krajinami, v ktorých sa rozpráva v anglickom jazyku. Tento rok sme so žiakmi 9. ročníka preskúmali Kanadu. Z pripravených anglicko-ruských materiálov vznikla farebná nástenka, ktorá skrášľuje priestor chodby.
Ing. Lenka Čulová, Krisztina Margitics
Dňa 23.9.2022 o 10:30 sa žiaci našej školy zúčastnili online koncertu "Príbeh hudby - slovenská hudba“. Zároveň sa zapojili do slovenského rekordu v počte účinkujúcich pri uvedení skladby skladateľky Haimoni Balgavej. Koncert sa vysielal prostredníctvom audiovizuálneho prenosu a trval 50 minút. Cieľom koncertu bolo získať vedomostí o hudbe rôzneho žánru a spoznať najvýznamnejších slovenských skladateľov. Na koncerte účinkovali Štátna filharmónia Košice a Bratislavský chlapčenský zbor aj so svojimi sólistami. V rámci programu zaznelo trinásť ukážok z diel slovenských autorov. Žiaci spoznali množstvo príbehov a novej krásnej hudby. Za účasť na koncerte a zapojenia sa do slovenského rekordu žiakom ďakujeme.
Spracovala: Mgr. Dana Stolárová
Európsky týždeň športu je každoročne v termíne od 23. do 30. septembra súčasťou programu až v 40 krajinách. Aj naša základná škola sa pravidelne zapája do iniciatívy Európskej komisie s cieľom podporiť šport a fyzickú aktivitu žiakov. Ani tento rok nebol výnimkou a počas minulého týždňa sa žiaci všetkých vekových kategórií tešili na pestrú ponuku športových aktivít.
Témou tohtoročnej iniciatívy na podporu pohybovej činnosti, športových aktivít a zdravého životného štýlu bolo heslo Be active (Buď aktívny).
Ďakujem kolegom z I. a II. stupňa, ktorí sa zapojili do projektu.
Spracoval: Mgr. P. Baťo
Septembrová 13-tka nie je nešťastným číslom, ale naopak, môže pôsobiť i pozitívne. Pozitívnym myslením si máme v tento deň navodiť myseľ na pozitívny smer. Pretože negativita na nás vplýva a zasahuje do nášho života viac, ako si myslíme, psychicky aj fyzicky. Poznáte múdrosti ako: Na čo myslíš, to si do života priťahuješ...., alebo – Zmeň svoje myslenie, zmeníš svoj život… Heslá, podľa ktorých by sme sa mali riadiť. Aj žiaci 4.A triedy si pripomenuli tento deň na hodine výtvarnej výchovy a svoje pozitívne myslenie vyjadrili farbami. Deň pozitívneho myslenia vznikol v Amerike na zdôraznenie priaznivých účinkov optimistického pohľadu na svet, na každodenný život. Svet si ho pripomína od 13. septembra roku 2003.
Z. Palubjaková