Navigácia

  • Rozvod a jeho príčiny

    Rozvod v rodine je jednou z najbolestivejších udalostí v živote človeka. Odborníci tvrdia, že je to druhý najtraumatickejší zážitok po smrti rodiča, alebo dieťaťa. Na hodine občianskej výchovy sa aj naši žiaci oboznámili s touto tematikou. V ich komunite a kultúre je tento právny akt menej častý. Téma rozvodu žiakov zaujala a kládli veľa otázok. Ďakujem Mgr. P. Buchtovej a p. K. Margitics za pomoc pri tejto aktivite.

                                                                                                                                                        Ing. Lenka Čulová

  • Vianočná súťaž vydavateľstva SLOVART

    V mesiaci november sme so žiakmi tvorili a vymýšľali vianočné pohľadnice. Žiaci 0.A, II.A,II.B,III.A,IV.A,IV.B, II.C šp., IV.D šp., V.D šp., VI.C šp. ,VII.C šp. , VII.D šp. a  IX.D šp. vystrihovali, lepili, maľovali a veľmi sa tešili zo svojich výtvorov. Pohľadnice sme zaslali na adresu vydavateľstva a dúfame, že sa Čitkovi budú páčiť.

    Mgr. J. Laclavíková

  • Vybrané slová

    Aj takto zábavne sa tretiaci učia vybrané slová - pomocou spoločenskej hry Dooble.

    Mgr. A. Biela

  • Drogy a mladý človek

                Tak ako vo svete, aj v našej škole  je tradíciou, že v novembri si pripomíname Európsky týždeň boja proti drogám.   Žiaci špeciálnych tried IX.B šp., VII.C šp. a VII.D šp. si tento týždeň pripomenuli triednou besedou s názvom Drogy a mladý človek. Prezentácia obsahovala preventívne aktivity zamerané na poznávanie rôznych druhov drog a choroby, ktoré následne spôsobuje užívanie drog. Dôležité je nehambiť sa a vedieť povedať NIE! už pri prvom kontakte s omamnou látkou.

            Preventívnou aktivitou sme riešili problematiku závislostí na drogách a zvyšovali tak informovanosť mládeže o nebezpečnosti  užívania drog, a to najmä medzi deťmi a mladými ľuďmi. V závere triednej besedy si žiaci vyplnili pracovný list, týkajúci sa témy drog.

                                                                                              

                                                                                                                                     Spracoval:  Mgr. Peter Malich

  • Online beseda - Ľudské práva

    11.11. 2022 sa konala online beseda na tému - ĽUDSKÉ PRÁVA. Besedu viedla pani JUDr. Radka Kočanová zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva a zúčastnili sa jej žiaci VI.B triedy. I napriek tomu, že beseda bola online, žiaci boli aktívni a do besedy sa zapájali. Koordinátor pre ľudské práva Mgr. Alena Biela

  • Svetový deň behu   

    Beh je najrozšírenejšia a najobľúbenejšia športová aktivita a spolu s chôdzou patrí k najprirodzenejšiemu pohybu človeka. Nemusíte sa učiť žiadnu zložitú techniku ani choreografiu, ani investovať stovky eur za pravidelné navštevovanie fitnesscentier alebo na výstroj. Dňa 5.11.2021 sme si pripomenuli tento deň práve prostredníctvom pohybových aktivít podporujúcich výchovu ku zdraviu a zdravému životnému štýlu. Za zapojenie žiakov do tejto športovej aktivity sa chcem poďakovať p. učiteľkám Dragašekovej, Griglákovej, Kačmarákovej, Laclavíkovej a Slamenej.

    Spracoval: Mgr. Baťo Peter

  • Sladká pomoc

    Kampaň Sladká pomoc je misijnou iniciatívou, ktorou motivujeme dobrovoľníkov na Slovensku k pomoci pre mládež a deti v misijných krajinách. Každý, kto chce pomôcť, preukazuje tak solidaritu s Cirkvou na celom svete. Čistý zisk z kampane smeruje do projektov pre deti a mládež, ktoré spravuje Pápežské misijné dielo detí.

    Mgr. Lenka Slezáková

  • Detský čin roka 2021

    Aj naša škola sa už po tretíkrát zapojila do už prebiehajúceho 21. ročníka projektu Detský čin roka. Projekt prebieha pod čestnou záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

    Prežívame náročné obdobie spojené s pandémiou COVID-19. Všetci sme nútení prispôsobiť sa neľahkým okolnostiam. A možno práve v týchto dňoch potrebujeme viac ako inokedy podporiť a konať dobro. A preto sme si na hodinách etickej výchovy na druhom stupni s triedami V.A, V.B, V.C, VI.A a VI.B prečítali so žiakmi príbehy o dobrých skutkoch a porozprávali sa spoločne o hodnotách, ktoré prinášajú. Príbehy sa stali pre nás inšpiráciou, z ktorých sme načerpali pozitívnu energiu a motiváciu a uvedomili sme si, že keď konáme dobro, vráti sa nám dvojnásobne. Spoločné reťazenie dobra sme zaznamenali so žiakmi  prostredníctvom hlasovania a hlasovacie lístky sme zaslali priamo na webovú stránku detského činu.

    Vypracovala: Mgr. Tatiana Dragašeková

  • Česko-slovenský projekt Záložka do knihy spája školy 2021

    Česko-slovenský projekt Záložka do knihy spája školy 2021

    V tomto školskom roku sa naša škola zapojila už do 12. ročníka medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy, ktorého cieľom je nadviazanie kontaktu medzi českými a slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek.

    Tohtoročná téma znela „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní.“ Záložky sme vyrábali počas mesiaca október pre žiakov našej partnerskej školy, ktorou sa tentokrát stala Základná škola Štefana Moysesa Tesárske Mlyňany.

    Tvorba záložiek prebiehala na hodinách výtvarnej výchovy a literatúry pod vedením učiteľov I. a II. stupňa. Žiaci tvorili záložky rôznych tvarov, prejavili svoju fantáziu a tvorivosť a zhotovili skutočne rozmanité a zaujímavé záložky.

    K aktívnemu poznávaniu sveta kníh sme žiakov viedli aj sprievodnými aktivitami, a to návštevami školskej knižnice, hodinami hlasného čítania, rozprávaním príbehov či recitáciou básní. Účasť na projekte bola pre našich žiakov prínosná, inšpirovala ich k zmysluplnej aktivite, a preto veríme, že žiaci siahnu po knihe častejšie.

     Mgr. Dulebová

  • Medzinárodný deň školských knižníc

    „Knihy nám prinesú múdrosť

    automaticky, ale môžu byť aj cestou

    ako sa k nej dostať.“

    24. októbra

    Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok. 

    Na našej škole sme si tento deň pripomenuli krátkou rozhlasovou reláciou o význame kníh, druháci a tretiaci vypracovali pracovný list, v ktorom usporiadali názvy kníh podľa abecedy a navštívili školskú knižnicu. Štvrtáci si pozreli prezentáciu, v ktorej boli všetky naj.....- najväčšia, najmenšia, najstaršia a najkrajšia kniha na svete.

     Svet je nádherná kniha, ale nemá cenu pre toho, kto v nej nevie čítať.

    Mgr. J. Laclavíková

  • Výhra v súťaži SLOVART

    V mesiaci október sme sa spoločne s II. stupňom zapojili do súťaže a od Čitka sme dostali list a krásne knihy z vydavateľstva. Ďakujeme.

    Mgr. J. Laclavíková

  • Jesenné upratovanie

    Opäť k nám zavítala jeseň a očarila nás svojimi farbami. Okrem šantenia vo farebnom lístí a púšťania šarkanov sa jeseň neoddeliteľne spája aj upratovaním. Ani my sme nazaháľali a pustili sme sa do hrabania lístia a upratovania areálu školy. S dobrou náladou a úsmevom na tvári sa žiakom špeciálnej triedy dobre pracovalo a preto si stihli zahrať aj súťaž o najväčšiu kopu lístia. Zveľaďovanie areálu školy nám robí radosť, a tak sa už tešíme na čas, keď budeme opäť v prácach pokračovať.

                                                                                                                     Spracovala Mgr. Jana Danielčáková

  • Viem, čo zjem

    Viem, čo zjem

    Zapojením školy do projektu „Viem, čo zjem“ získajú žiaci 3. – 6. ročníkov cenné vedomosti o význame zdravého stravovania. Zábavnou formou si osvoja zásady správnej a vyváženej stravy, zorientujú sa v zložení potravín a v správnom spôsobe ich konzumácie či skladovania. Cieľom projektu je tiež oboznámiť žiakov s rizikami, ktoré so sebou nesprávna výživa prináša.

    Témou 1. hodiny bola Hygiena potravín

    Vďaka tejto lekcii sa žiaci oboznámili s problematikou správneho skladovania potravín. Naučili sa, ako čo najlepšie rozmiestniť potraviny v chladničke a naopak, ktorým potravinám vyhovujú izbové teploty. Dozvedeli sa, ako narábať s potravinami pred ich prípravou, čo by si mali všímať na obaloch potravín (zloženie, dátum spotreby a minimálna trvanlivosť) a prečo je dôležité mať čisté ruky za každých okolností.

    2. hodina patrila téme vyvážená strava

    Jesť pestro znamená, že človek jedáva dostatočné množstvo rôznych druhov potravín, ktoré obsahujú dôležité živiny. Žiaci sa v tejto lekcii oboznámili so základnými živinami, v ktorých potravinách sa nachádzajú a prečo sú pre naše telo také dôležité (bielkoviny, tuky, sacharidy, minerálne látky a voda). V pestrej strave nájdeme všetko od ovocia až po zeleninu, mäso, oriešky, ryby alebo ryžu. Pomocou zdravého taniera sa žiaci naučili, v akom množstve by sme mali jednotlivé potraviny konzumovať, aby naše telo mohlo správne fungovať.

     

    Triedy a pedagógovia zapojení do projektu:

    III. A – Mgr. Palubjaková

    III. B – Mgr. Špinková

    IV. A – Mgr. Baťo

    IV. B – Mgr. Laclavíková

    IV. C – Mgr. Geryková

    V. B – Mgr. Hutyrová

    VI. A – Mgr. Blanárová

     

    Spracoval: Mgr. Baťo Peter

  •  Mesiac úcty k starším

    Medzinárodný deň starších ľudí

    Tak ako končí leto a začína jeseň, prichádza staroba nenápadne a pomaly. Nedá sa jej vyhnúť. Stalo sa už tradíciou, že si každoročne v októbri uctievame starších spoluobčanov. Úcta k starším by mala byť samozrejmosťou, či už v rodine, na pracovisku, v dopravných prostriedkoch, jednoducho všade. Starší človek je predovšetkým skúsený človek. Svojimi životnými skúsenosťami a cennými radami môže obohatiť život rodiny a byť jej oporou a príkladom. Nájdime si čas, vľúdne slovo, úsmev pre starších neustále, nie len počas októbra, aby sme dokázali, že človek je jednoducho človek. Aj tento rok žiaci našej školy si pripomenuli Medzinárodný deň úcty k starším symbolickými darčekmi, ktoré sami vytvorili, či to boli pozdravy, alebo kresby, alebo krátka básnička, predsa len nezabudli na svoje babky či dedkov. V rámci triednickej hodiny si vytvárali aktivity , ktoré by potešili všetkých starkých. Za pekné fotky ďakujeme  všetkým triedam, ktoré sa zapojili.

                                                                                                                     Mgr. Palubjaková, Mgr. Špinková

  • AJ Z PRÍRODY SA DÁ VYTVORIŤ KRÁSNY OBRAZ

    Ani sme sa nenazdali a je tu opäť jeseň, to čarovné obdobie plné farieb a dozrievajúcich plodov. Aké farby má jeseň? Červenú, žltú, hnedú či zelenú? Presne také farby použili žiaci špeciálnych tried a pri tvorení využili dary prírody. So žiakmi sme sa naučili fantazírovať o tom, aké by sme vedeli vytvoriť práce z lístia, šišiek, alebo gaštanov. 

     

    I. Strellová

  • FG - Svetový deň sporenia

    Posledný deň v mesiaci október sa vyznačuje ako Svetový deň sporenia.  Hlavným cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny. Našim cieľom bolo naučiť žiakov sporiť a pochopiť význam sporenia. Keďže tento deň pripadá na jesenné prázdniny, rozhodli sme sa celý mesiac október niesť v duchu sporenia. V škole sa realizovali rôzne výtvarné i interaktívne aktivity. Žiaci pod vedením pani učiteliek vyrábali pokladničky, vypracovali pracovné listy, pracovalli s interaktívnou tabuľou a hovorili o dôležitosti rozumného a bezpečného narábania s peniazmi. Naučili sa, aké dôležité je sporenie, a že s úsporami musia naložiť rozumne.

    Mgr. M. Purdešová – koordinátorka FG

  • Siedmy ročník Európskeho týždňa športu 2021

    V týždni od 23. do 30. septembra rozhýbal vyše 60 tisíc ľudí po celom Slovensku

    Milí športoví priatelia, siedmy ročník Európskeho týždňa športu sa skončil. Dovoľte, aby som sa Vám úprimne poďakoval za aktívnu účasť a podporu Európskeho týždňa športu 2021, kde hlavnou myšlienkou bolo motivovať ľudí k pohybu a aktivite.  Naša ZŠ sa zapojila do tohto skvelého projektu a tým získala ďakovný list riaditeľa Národného športového centra, národného koordinátora iniciatívy Európskej komisie.

    Spracoval: Mgr. Baťo Peter

  • Medzinárodný deň stromov

    Deň stromov sa vo svete oslavuje od roku 1872, kedy s touto myšlienkou prišiel novinár J. Sterling Morton v USA. Každoročne pripadá na 20. októbra.

    Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe a pýši sa až 41 percentnou zalesnenosťou. Nepreháňame, ak povieme, že bez stromov by sme neprežili. Ľudstvu pomáhajú tak, ako žiadna iná rastlina. Vlastiveda v III.A triede sa niesla v duchu jesene. Žiaci

    hovorili o prírode , ako sa počas jesene mení, aká je neskutočne krásna a farebná. Dôkazom boli kresby stromov, keďže sme si pripomenuli Medzinárodný deň stromov. K tretiakom sa pripojili aj žiaci IV.B triedy.                                                                                                                                                   Mgr. Palubjaková

  • SVETOVÝ DEŇ SRDCA 29. SEPTEMBER 2021

    Zvoľ srdce! Je bezpečné – a dôležité – vyhľadať pomoc a starostlivosť v súvislosti so srdcovo-cievnym ochorením.

    Podľa ministerstva zdravotníctva majú u Slovákov ochorenia obehovej sústavy jednoznačné prvenstvo v porovnaní so všetkými ostatnými diagnózami. Sú najčastejšou príčinou hospitalizácie.

    Žiaci  3.A  a žiaci V.D šp. si tento deň pripomenuli nielen rozprávaním o srdiečku, chorobách, prevencii ,ale aj peknými kresbami.                                                                                                                   Mgr. Palubjaková

    .

strana:

Novinky

Kontakt

  • ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami
    05976 Stráne pod Tatrami, 33
  • Kancelária ZŠ s MŠ: 0948 294 299

Fotogaléria