Navigácia

  • Česko-slovenský projekt Záložka do knihy spája školy 2019

    V tomto školskom roku sa naša škola zapojila už do 10. ročníka medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy, ktorého cieľom je nadviazanie kontaktu medzi českými a slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek.

    Záložky sme vyrábali počas mesiaca október pre žiakov našej partnerskej školy, ktorou sa tentokrát stala Základná škola Bystrická – Ružomberok.

    Tvorba záložiek prebiehala na hodinách výtvarnej výchovy a literatúry pod vedením učiteľov I. a II. stupňa. Téma bola List sa listom – baví ma čítať. Žiaci tvorili záložky rôznych tvarov, no prejavili i svoju fantáziu a tvorivosť a zhotovili skutočne rozmanité a zaujímavé záložky. Počas hodín SJL sme u žiakov rozvíjali čitateľskú gramotnosť a viedli sme ich k aktívnemu poznávaniu sveta kníh. Zapojenie sa do projektu sme ukončili vzájomným zaslaním záložiek.

    Informácie o našej partnerskej škole nájdete na webstránke:  http://zsbystricka.sk

    Účasť na projekte bola pre našich žiakov prínosná, inšpirovala ich k zmysluplnej aktivite, a preto veríme, že žiaci siahnu po knihe častejšie.

     

    Spracovala: Mgr. J. Dulebová

  • Spolupráca s rodičmi v nultej „A“

     

    V rámci krúžkovej činnosti si  „Šikovníci“ spolu so svojimi mamičkami vyrobili obľúbené ovocie i hríby z gaštanov, ale aj z geometrických tvarov. Žiaci formou zážitkového učenia rozvíjali jemnú motoriku, slovnú zásobu, tvorivosť, samostatnosť a radosť so spolupráce. Ďakujeme  mamičkám, ktoré si našli čas na spoločnú aktivitu. Pozri foto ....

    Vypracovala: PaedDr. Z. Slamená

  • Anjel Vianoc 2019

    „Anjel Vianoc 2019“

    Tatranská galéria v Poprade už tradične vyhlásila výtvarnú súťaž pod názvom  „Anjel Vianoc 2019“. Aj naša škola chcela ukázať anjelské nápady žiakov I. a II. stupňa a žiakov špeciálnych tried,  ktoré boli spolu s tvorbou prác žiakov rôznych základných škôl vystavené a slávnostne otvorené 6. decembra v Art klube Tatranskej galérie v Poprade. Srdečne všetkých pozývame na prekrásnu predvianočnú prehliadku žiackych prác.

    Čestné uznanie získala Sarah Bačová, 9. A.

     

    Zodpovedná: Mgr. K. Pitoňáková

     

  • Červené stužky

    Pohľadnice „Červené stužky“

    Červené stužky je názov celoslovenskej kampane boja proti AIDS a v tomto školskom roku sa zapájame už do XIII. ročníka. Pod vedením Mgr. K. Pitoňákovej sa žiaci 8. a 9. ročníka zapojili do výtvarnej súťaže s tvorbou pohľadníc s názvom „Červené stužky.“  V rámci  kampane sa ďalej zameriame na interaktívne činnosti a besedy o HIV/AIDS, prevencie rôznych druhov závislostí a na premietnutie dokumentárneho filmu Anjeli.

    Spracovala: Mgr. Katarína Pitoňáková

  • Slovart ČKS

    Výtvarná súťaž: Čitateľský klub Slovart ČKS

    Letné prázdniny sa nám skončili a vrátili sme sa späť do školských lavíc. Avšak na leto sme nezabudli vďaka zapojeniu sa do výtvarnej súťaže Čitateľského klubu Slovart. Žiaci I. a II. stupňa nakreslili to, čo radi robili počas svojho voľného času a počas prázdnin.

    Spracovala: Mgr. Jana Laclavíková, Mgr. Katarína Pitoňáková

  • Krotitelia odpadov

    Výtvarná súťaž:„Krotitelia odpadov – vyčistime spolu svet"

    Výtvarná súťaž je už tradične súčasťou Týždňa vedy a techniky na Slovensku. V tomto roku sa uskutoční už jej 14. ročník do ktorého sa zapojili aj naši žiaci deviateho ročníka.Hlavným cieľom výtvarnej súťaže je zvýšiť záujem žiakov o vedu a techniku, vedecké bádanie a popularizáciu vedy a techniky na Slovensku.

    "Krotitelia odpadov – vyčistime spolu svet" je témou tohtoročnej súťaže. V rámci nej môžu žiaci výtvarne zobraziť ochranu prírody vo svojom okolí, vytvoriť výkres alebo plagát, ktorý motivuje spolužiakov k očiste prírody od odpadu, ktorý produkujeme my všetci, a s ktorým si príroda nevie poradiť.

     

    Zodpovedná: Mgr. Katarína Pitoňáková

  • Ochranárik

    Výtvarná súťaž: „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“

    Pri príležitosti Národného dňa čísla tiesňového volania 112 ( 1.12. ) a vykonávania osvety civilnej ochrany s prepojením na jednotné európske číslo tiesňového volania 112 sme sa opätovne prihlásili do 7. ročníka výtvarnej súťaže vyhlásenej Sekciou krízového riadenia MV SR ako celoslovenskej súťaže pod názvom „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“.Vo výtvarnej súťaži pracovalo 104 žiakov a najlepšie práce nás budú reprezentovať v okresnom kole v Kežmarku. Výtvarnou témou, do ktorej sa zapojili naši žiaci je:  „ Záchranári na lúke, v lese, v horskom teréne“.

     

    Spracovala: Mgr. Katarína Pitoňáková.

  • VIANOČNÁ POHĽADNICA

    16. ROČNÍK MEDZINÁRODNEJ DETSKEJ VÝTVARNEJ SÚŤAŽE

    Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne vyhlásilo 16. ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže „Vianočná pohľadnica“. Poslaním súťaže je priblížiť detskú výtvarnú tvorbu verejnosti, objavovať výtvarné talenty, podporovať rozvoj a uchovávanie vianočného zvykoslovia a estetických hodnôt u všetkých generácií. Do súťaže sa pravidelne zapája niekoľko tisíc detí z celej Európy.Výstavné kolekcie prác budú inštalované na Slovensku a v zahraničí (Poľsko, Česká republika, Srbsko).Kolekcia 24 vybratých prác bude graficky spracovaná do katalógu a oficiálnych vianočných pohľadníc. Do súťaže sa zapojili aj naše talentované deti z našej školy I. a II. stupňa a špeciálnych tried.

    Spracovala: Mgr. Katarína Pitoňáková

  • Beseda s príslušníkmi PZ SR

     Dňa 7.11.2019 sa uskutočnili dve prednášky s príslušníkmi policajného zboru Slovenskej republiky na témy: Zásady bezpečného správania, Majetková a fyzická trestná činnosť. Prednášok sa zúčastnili triedy 8.A, 9.A, 7.B a špeciálne triedy 7.C šp,8.B šp. Pevne veríme, že tieto prednášky budú mať pozitívny vplyv na správanie sa žiakov.

    Zodpovedné: Ing. Čulová, Mgr. Strellová

    Spracovala: Ing. Čulová 

  • Žiacka liga stolný tenis - Podolínec

    Dňa 06. 11. 2019 v stredu sme odohrali prvé kolo v základnej časti. V prvom kole sme nastúpili proti favoritovi a majstrovi z minulého ročníka ŠZŠ z Podolínca, s ktorým sme prehrali 1:9 na zápasy. Odohrali sme jednu štvorhru a deväť dvojhier.

    Našu školu reprezentovali:

    1. Patrik Oračko   VIII.A

    2. Milan Badžo IX.A

    3. Róbert Badžo IX.A

    4. Ondrej Gažik IX.A

     Prežili sme spolu súťažný deň, v ktorom sme však ťahali za kratší koniec. Súper má kvalitné družstvo a zvíťazil zaslúžene. Chcem pochváliť našich žiakov za úspešnú reprezentáciu školy a slušné správanie sa.

                                                                                                                    Vypracovala: Mgr. Tatiana Dragašeková

  • Pravidlá v našej triede

    V mesiaci október v rámci ľudských práv sme realizovali aktivitu pod názvom - Pravidlá v našej triede. Aktivitu realizovali žiaci 1.C a 3.B triedy.

     

  • OKTÓBER – mesiac úcty k starším

    Naša babka a náš dedko,

    milí sú nám nadovšetko.

    Keď k nám prídu na návštevu,

    veselo je u nás veru.

     

    Babka vždy len usmieva sa,

    s dedkom zasa dobre hrá sa.

    Vždy, keď prídu oni k nám,

    dobre a veselo je nám.

     

    Žiaci 3.B a 1.D  vyrábali darčeky pre svoju babku i pre svojho  dedka. S radosťou  strihali hrnčeky z kartónu, lepili a kreslili, aby  s láskou obdarovali svojich starých rodičov.

    Ing. Mgr. E. Grigláková, Mgr. Z. Palubjaková

  • Medzinárodný deň školských knižníc

    Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva  v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.
         Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového. Na našej škole prebiehal tento deň v triedach a školskej knižnici, žiaci si prezentáciou zopakovali pojmy z literatúry: spisovateľ, výtvarník, technický redaktor, tlačiar, knihovník a čitateľ. Na záver si tretiaci a druháci  zahrali rozprávku Ako dedko ťahal repku a nulťáci a prváci súťažili o hlavnú výhru: záložku do knihy.

     Atmosféra je zachytená na priložených fotografiách.

    Mgr. J. Laclavíková
     

  • Exkurzia do mestskej knižnice a múzea v Kežmarku

    V rámci Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý si pripomíname 24. októbra, sa žiaci V.A a V.B
    triedy zúčastnili dňa 21. októbra exkurzie do mestskej knižnice a múzea v Kežmarku. V knižnici si žiaci
    vypočuli prednášku na tému Od hieroglyfov ku kódom a vyskúšali si rôzne spôsoby šifrovania kódov. Po
    prednáške sme sa zúčastnili prehliadky hradu v Kežmarku. Návšteva hradu a múzea v Kežmarku sa
    žiakom páčila a pevne veríme, že si z nej odniesli čo najviac nových vedomostí.
    Spracovala: Mgr. Z. Gaborčíková

  • Týždeň zdravej výživy

    týždeň od 14. do 18. októbra 2019 sa na našej škole niesol v znamení športu a zdravého životného štýlu. Na I. stupni sa do aktivít v rámci spomínaného týždňa každý deň zapojil iný ročník. V pondelok si žiaci 1. ročníka prostredníctvom dvd „Cesta mlieka“ pripomenuli dôležitosť mlieka a mliečnych výrobkov. Na záver si na zdravie pripili chutným mliečkom.

    V utorok sa pozornosť našich najmenších „nulkárov“ sústredila na jeden z najobľúbenejších druhov ovocia – jablká. Žiaci ich nielen ochutnali, ale aj vytvorili z papiera, gaštanov či geometrických tvarov. Streda patrila „Svetovému dňu výživy“ - v tento deň sa druháci pomocou prezentácie oboznámili s pojmom „zdravá výživa“ a následne na túto tému viedli diskusiu. Nechýbali ani športové aktivity a malá ochutnávka – kváskový chlebík s maslom a zeleninou. Okrem toho sa žiaci naučili triediť ovocie a zeleninu, pričom v ich názvoch na hodine slovenského jazyka hľadali písmená s rozlišovacími znamienkami. Ochutnávku absolvovali aj štvrtáci. V rámci štvrtkovej aktivity s názvom „Čaj o desiatej“ varili a pili rôzne druhy bylinkových čajov. Tretiaci tento týždeň ukončili výrobou ovocných kokteilov a fyzickou aktivitou – štafetovým behom.

    Na II. stupni žiaci počas Týždňa zdravého životného štýlu diskutovali o správnom stravovaní a stravovacích návykoch. Teoretické poznatky doplnili športovou činnosťou.

    Všetkým zapojeným učiteľom a žiakom ďakujem!

    Vypracovala: Mgr. J. Sosková

  • Testovanie pohybových predpokladov

    V dňoch 15. 10. – 17. 10. 2019 na našej škole prebehlo testovanie pohybových predpokladov žiakov ZŠ. Cieľom celoplošného testovania žiakov prvých ročníkov (ak majú žiaci posunutý termín nástupu, testujú sa nulté ročníky, pretože pre testovanie je rozhodujúci vek dieťaťa; práve z tohto dôvodu sme na našej škole testovali žiakov nultých ročníkov) je odporučiť deťom (ich rodičom) druhy športov, na ktoré majú deti predpoklady a môžu sa im venovať aj na výkonnostnej úrovni, resp. ich budú viac baviť vzhľadom na ich danosti. Testovanie je povinné pre všetky deti 1. ročníkov (u nás nultých ročníkov)  základných škôl, ktoré absolvujú o dva roky rovnaké testy aj v 3. ročníku (u nás v 2. ročníku). Každé otestované dieťa dostane osvedčenie, ktoré bude obsahovať zoznam odporúčaných športov. Prepojenie na veľký informačný systém o športe pomôže sprostredkovať informáciu o dostupných športových kluboch v regióne, na ktoré sa môžu rodičia obrátiť a zapísať dieťa na daný šport. 

    Koordinátorky testovania Mgr. I. Kačmaráková, Mgr. J. Sosková

  • Milión detí sa modlí ruženec 2019

    S radosťou sme sa zapojili do celosvetovej modlitebnej iniciatívy s názvom Milión detí sa modlí ruženec. Aj tento rok sa akcia konala 18. októbra. Modlili sme sa v 5. C šp., kde sme mali hodinu náboženstva.
    Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi organizuje túto iniciatívu už dlhé roky s cieľom spojiť deti celého sveta v modlitbe. Prostredníctvom tejto iniciatívy môžeme hlbšie pochopiť, aká mocná je modlitba posvätného ruženca, keď sa ho modlia predovšetkým deti, aby vyprosili pokoj a jednotu po celom svete.
    Slovami sv. pátra Pia: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.
    Na záver sme si vymaľovali ruženec . Už teraz sa tešíme na budúci rok keď nás bude
    viac a viac.

    Mgr. Slezáková Lenka

  • Jesenné upratovanie

    Krásne babie leto v mesiaci október nás motivovalo k spoločnému záujmu jesenného upratovania areálu školy. Spoločnými silami sa nám podarilo vyčistiť pozemok od odpadkov, pohrabať lístie, pripraviť pôdu pre žiacke políčko. Úloh bolo veľa, ale v dobrej nálade sa nám spoločne výborne pracovalo. Už sa tešíme na jar kedy budeme v našich prácach pokračovať a neustále zveľaďovať naše okolie školy.

    Spracovala:  Mgr.  Dziaková

  • Návšteva knižnice

    Návšteva Mestskej knižnice v Kežmarku - špeciálne triedy

    Dňa 15. októbra 2019 žiaci špeciálnych tried V.C šp. a V.D šp. pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc navštívili Mestskú knižnicu v Kežmarku. Počas tejto návštevy sa započúvali do vybranej slovenskej ľudovej rozprávky Soľ nad zlato, ktorú žiakom prečítal pracovník knižnice. S nadšením sa zapájali do aktivity v rámci ktorej vymýšľali aké sladké jedlá, by im rodičia pripravili bez použitia soli. V detskom oddelení si mohli vybrať a listovať v rozprávkových knihách a encyklopédiách. Žiaci odchádzali spokojní, obohatení o nové zážitky.

    Vypracovala: Mgr. Strellová

  • Exkurzia DHZ

    Do galérie Exkurzia DHZ boli pridané fotografie.

    Dňa 8.10. 2019 prváci našej školy sa zúčastnili exkurzie Dobrovoľného hasičského zboru v Stráňach pod Tatrami. Predseda hasičského zboru a zároveň pán starosta Rastislav Sloveňák našim žiakom poukazoval hasičské auto s prívesom a jeho vybavením, žiakov oboznámil s protipovodňovou technikou. Žiaci si vyskúšali hasičské prilby, vysielačky a posedeli si aj v hasičskom aute. Mali možnosť vidieť a počuť i sirénu. Žiakom sa exkurzia páčila a niektorých aj inšpirovala k budúcemu povolaniu. A. Biela

strana:

Novinky

Kontakt

  • ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami
    05976 Stráne pod Tatrami, 33
  • Kancelária ZŠ s MŠ: 0948 294 299

Fotogaléria