V mesiacoch marec a apríl si pani učiteľky pripravili pre žiakov zaujímavé aktivity. V triede 0.C s Mgr. J. Vaverčákovou čítali O pampúšikovi a Ako psíček s mačičkou piekli narodeninovú tortu. Následne viedli rozhovor o rozprávke, žiaci vyfarbovali obrázky a zhotovili krásne knižky, ktoré majú v triede na výstavke. Potom navštívili aj školskú knižnicu a oboznámili sa s detskými knihami. V triede III.C s Mgr. A. Bielou žiaci prečítali text, po rozstrihaní sa ho snažili zoradiť podľa viet a časovej postupnosti, v triede III.A s Mgr. Z. Palubjakovou žiaci pracovali s textami na tabuli, aktivita sa volala Polepetko. V triede IV.B s Mgr. J. Laclavíkovou podľa hádaniek a obrázkov na tabuli určovali názov rozprávky. Žiaci na II.stupni v triedach VI.A a VI.B s Mgr. J. Dulebovou na základe charakteristiky postáv hádali, o akú postavu ide, z akého je diela a kto je autorom daného diela. Aktivita niesla názov Hádanky z čítanky.
Koordinátorky čitateľskej gramotnosti
Pre mamičku moju milú, ktorú veľmi rada mám,
veľké srdce namaľujem, k sviatku jej ho potom dám.
Na Deň matiek darujem jej jednu peknú básničku
a mamička moja bude mať dnes úsmev na líčku.
Druhá májová nedeľa už tradične patrí Dňu Matiek. Dňu, kedy si pripomíname tie najdôležitejšie ženy v našom živote, bez ktorých by sme tu neboli. Sú to naše mamičky ich jedinečnosť a nenahraditeľnosť. Aj naši žiaci vzdali svojim mamičkám poctu za všetko, za ich nekonečnú lásku a starostlivosť. Pre mamičky vyrobili krásne darčeky v podobe pozdravov, príveskov a srdiečok a naučili sa básničky a piesne o mamičke. Ďakujeme žiakom a učiteľom za ich výrobu a krásne slová pre mamičky.
Hry sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Pomáhajú stmeliť kolektív, zabaviť sa, rozvíjať logické i strategické myslenie a mnohé kompetencie, ktoré sú pre samostatný život potrebné. Preto sme sa aj my v špeciálnych triedach rozhodli zorganizovať súťaž v spoločenských hrách. Žiaci si zahrali Twister, Človeče nehnevaj sa, Pexeso, Čierneho Petra či rôzne druhy skladačiek a puzzle. Žiaci aj učitelia sa pri súťaži zabavili a zažili príjemné chvíle, ktoré opäť prispeli k zlepšeniu pozitívnej klímy tried.
Spracovala: Mgr. Jana Danielčáková
V jarnej súťaži vydavateľstva sme so žiakmi posielali výkresy s témou jari , ktoré boli namaľované rôznymi technikami. Prváci maľovali odtlačkami, tretiaci pastelom a farbami, štvrtáci si vybrali koláž sliepky s kuriatkami a hmyz na lúke, deviataci ako symbol jari kreslili narcisy. Do súťaže sa zapojili: I.C, I.D, III.A,III.B,III.C, IV.A, IV.B a IX.A. Keďže sa Čitkovi výkresy veľmi páčili, ako odmenu zaslal našim žiakom bohatú nádielku kníh z vydavateľstva. Určite ich využijeme a už pripravujeme práce na ďalšiu súťaž. ĎAKUJEME!!!
Mgr. J. Laclavíková
Vážení rodičia!
Povinné predprimárne vzdelávanie začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši piaty rok veku.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole (ďalej len „zápis“).
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s písomnou žiadosťou (t. j. prihláškou) predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.
Svoje dieťa môžete zapísať aj elektronicky vyplnením elektronickej prihlášky, ktorú nájdete na stránke školy https://zsstrane.edupage.org/register/.
Ak má rodič aktívnu elektronickú schránku (www.slovensko.sk), je potrebné, aby pri zápise uviedol číslo tejto elektronickej schránky.
Pandémia zaviedla nové pravidlá. V súčasnosti môže rodič z dôvodu choroby nechať dieťa doma päť dní za sebou. Počet vymeškaných hodín preto oproti predchádzajúcim rokom stúpol. A to sa prejavilo aj v dochádzke žiakov v našej škole.
Súťaž o najmenej vymeškaných hodín za tretí štvrťrok šk. r. 2021/22 dopadla takto:
Najlepšie triedy boli odmenené vecnými cenami.
Spracovala: Mgr. Emília Špinková , MZ triednych učiteľov
Učivo o podstatných menách bola zábava. Žiaci 3.C triedy sa presvedčili, že učenie môže byť hrou aj na hodine slovenského jazyka. Pod vedením tr. uč. A. Bielej si vyrobili plagát o podstatných menách, prostredníctvom ktorého si učivo ľahko zapamätali. Plagát žiakom naďalej slúži ako pomôcka, ktorú môžu kedykoľvek využiť.
A. Biela
Žiaci prvých ročníkov si pod vedením svojich triednych pani učiteliek pripomenuli dôležitosť kúpy lokálnych výrobkov od domácich obchodníkov. Učili sa orientovať v ponuke obchodných reťazcov, pričom sa zameriavali výlučne na slovenské výrobky. Porovnávali si ceny a oboznamovali sa s hodnotou peňazí. V závere si žiaci vytvorili vlastné letáky, ktoré boli zamerané len na slovenské produkty.
Mgr. M. Purdešová – koordinátorka FG
Matematický klokan je medzinárodná matematická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl.Vyhlasovateľom súťaže je asociácia Kangourousansfrontiéres so sídlom v Paríži.Organizátorom súťaže v Slovenskej republike je Talentída, n. o.Žiaci našej školy súťažili dňa 11. apríla 2022, súťaž absolvovali papierovou formou testu. Spolu súťažilo 8 žiakov: 2 žiaci z I.D, 4 žiaci z III.A a 2 žiaci z triedy IV.B. Výsledky testov budú známe v mesiaci máj. V galérii si môžete prezrieť aj fotografie z písania testov.
Mgr. Jana Laclavíková
Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený v roku 1967 Medzinárodným výborom pre detskú knihu.Tento deň bol stanovený na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena v roku 1805. Účelom je podpora vydávania hodnotných kníh pre deti na celom svete a ich sprístupňovanie. Cieľom je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. Na našej škole okrem návštevy knižnice, si žiaci povedali pravidlá správania ku knihám. Knihy sú pre nás zdrojom vedomostí. Mgr. Z. Palubjaková
Tento rok Slovenská pošta, a.s. vyhlásila už 51. Ročník medzinárodnej súťaže v písaní listov. Po prvý krát sa žiaci III.A A IV.B triedy zapojili do písania takéhoto listu.
Žiaci mali napísať list vplyvnej osobe, v ktorom mali vysvetliť, prečo a ako by sa malo konať proti klimatickej kríze. Prekvapilo nás zmýšľanie detí Listy boli odoslané, žiaci písali ministrovi a prezidentke, kde pekne vysvetlili, čo robia. Dúfajme, že sa listy budú páčiť.
Mgr. Palubjaková
8. apríla si pripomíname Medzinárodný deň Rómov. Rómska kultúra a tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť našich spoločenských hodnôt a kultúrneho dedičstva Slovenska. So žiakmi nbašej školy sme si tento deň, ako každý rok pripomenuli. Rozprávali sme sa o rozmanitosti rómskych skupín, ktoré žijú na Slovensku, vymaľovali sme si rómsku vlajku a samozrejme nesmela chýbať ani rómska hymna ,,Geľem, geľem, ktorú sme si vypočuli a žiaci aj zaspievali.
Žijeme v dobe vedeckého pokroku. Kniha – zdroj vedomosti a oznania často zostáva na poličke zapadnutá prachom. Rozvíjanie čitateľskej zručnosti je dôležitou súčasťou školských aktivít.
V mesiaci marec sme pre žiakov pripravili čitateľskú súťaž o najrýchlejšieho čitateľa triedy. Súťažiaci mali v priebehu jednej minúty správne prečítať čo najviac slov.
Najrýchlejšími čitateľmi sú títo žiaci:
I.A Erika Bačová -34 II.A Eva Oračková-16 III.C Tomáš Oračko -64
I.B Róbert Mirga -40 II.B Mário Badžo -38 IV.A Vladimír Oračko-77
I.C Laura Badžová-39 III.A Lucia Badžová-74 IV.B Vanesa Bartošová-55
I.D Erika Oračková-35 III.B Patrik Bačo-65
Najrýchlejším čitateľom, ktorí boli odmenení vecnou cenou srdečne gratulujem a prajem ďalšie úspechy a všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujem.
Mgr. Špinková
Špeciálne triedy sa opäť zapojili už do XII. ročníka krajskej kreatívnej súťaže s názvom „S vďakou našim mamám“. Súťaž organizuje Spojená škola, Kostolné námestie Kežmarok. Súťaže sa zúčastňujú žiaci ŠZŠ Prešovského kraja a ZŠ okresu Kežmarok. Výstava všetkých žiackych prác sa uskutoční od 28.04. – 09.05.2022 vo výstavnej sieni v Kežmarku. Zároveň, chcem poďakovať všetkým žiakom a pedagógom špeciálnych tried, ktorí sa so svojou kreatívnou tvorbou zapojili a úspešne tak prezentujú našu školu.
Mgr. Ivana Strellová
Jar nie je len jedným z ročných období, ale je to čarovný čas, kedy príroda okolo nás začína ožívať. Svojím prvým jarným vánkom vniesla do tried a školských priestorov časť svojej jarnej krásy. Žiaci špeciálnych tried priložili ruku k dielu a jedinečná výzdoba tried navodí každému z nás dobrú náladu, úsmev, pocit šťastia a lásky.
Mgr. Ivana Strellová
Les to nie sú len stromy. V lese sa toho nachádza oveľa viac. Lesy a lesnaté územia sú tvorené z približne 60 000 druhov drevín, sú domovom rôznych druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb či baktérií. O lesoch sa deti učia už v Prvouke ako aj v Prírodovede. Aj žiaci 3.A triedy si pripomenuli tento deň, nielen rozprávaním, prezentáciou, ale aj kresbami. Les pre nás nie je ľahostajný.
Mgr. Palubjaková
Vyhodnotenie:
Úspešným riešiteľom blahoželáme!
Mgr. Tatiana Dragašeková
Rozprávky a príbehy majú v živote detí výnimočné a nezastupiteľné miesto. Umožňujú deťom vstup do nových svetov, vyvolávajú v nich pocit zábavy, pohody, posilňujú dôveru a istotu. Veľa zábavy priniesla žiakom v špeciálnych triedach aktivita ,,Maľované čítanie“.
Maľovanie a čítanie realizovali žiaci spolu so svojimi učiteľmi na hodinách SJL, RKS a VYV. Podstata maľovaného čítania spočívala v tom, že žiaci namiesto slova nakreslili obrázok, ktorý dopĺňal písaný text v rozprávkach, príbehoch a básňach.
Žáner maľované čítanie napomáha rozvíjať gramotnosť detí, sprostredkúva im širší kontakt s časopisom a knihou, teda s tlačeným alebo písaným slovom a formuje základy čitateľskej kompetencie.
Mgr. Ľubomíra Dravecká
02. Apríl – Európsky deň akcií za práva migrantov
08. Apríl – Medzinárodný deň Rómov
V apríli si žiaci 7.B triedy na hodine OBN pripomenuli Európsky deň akcií za práva migrantov sledovaním dokumentárneho filmu „Aj my sme doma“, v ktorom sledovali príbehy ľudí z rôznych krajín. Následne žiaci s vyučujúcou p. uč. Krisztinou Margitich diskutovali o danom filme a tiež o aktuálnej situácii - o migrantoch z Ukrajiny.
Žiaci 8.A triedy si tieto významné dni z hľadiska ľudských práv pripomenuli na hodine OBN pod vedením p. uč. Krisztinou Margitich, aktivitou "Urob krok vpred!" Cieľom tejto aktivity bolo podnecovať empatiu voči ľuďom odlišným od väčšinovej spoločnosti. Viac si uvedomovať existujúcu nerovnosť príležitostí v spoločnosti a napomáhať pochopeniu možných osobných dôsledkov príslušnosti k určitej sociálnej menšine alebo kultúrnej skupine.
Koordinátor ľudských práv Mgr. A. Biela
Vážení rodičia!
Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“).
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s písomnou žiadosťou (t. j. prihláškou) predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.
Svoje dieťa môžete zapísať aj elektronicky vyplnením elektronickej prihlášky, ktorú nájdete na stránke školy https://zsstrane.edupage.org/register/.
Ak má rodič aktívnu elektronickú schránku (www.slovensko.sk), je potrebné, aby pri zápise uviedol číslo tejto elektronickej schránky.
Co_by_mal_buduci_prvak_vediet.pdf
Mgr. Oľga Kučerová
riaditeľka školy