Medzinárodný deň žien, ktorý u nás mnohí ľudia poznajú jednoducho ako MDŽ, je medzinárodne uznávaný sviatok oficiálne ustanovený Organizáciou Spojených národov. Hoci od roku 1990 nie je na našom území sviatkom oficiálnym, mnoho slovenských rodín ho oslavuje dodnes. V roku 2004 sa dokonca zaradil medzi významné dni, ale nejde o štátny sviatok a tým pádom ani o deň pracovného pokoja.
Ľudia si v tento deň pripomínajú hlavne boj za ženské práva, rovnoprávnosť mužov a žien, odstránenie diskriminácie a celkovo lepšie pracovné podmienky pre ženy. Podľa OSN by však mal byť zároveň aj oslavou všetkých ženských úspechov bez ohľadu na ich etnické, národnostné, jazykové, kultúrne, politické a ekonomické rozdiely.
Pri príležitosti tohto sviatku si aj žiaci na prvom stupni pripomenuli význam tohto dňa.
M. Kovalčíková
Zo žiakmi šiesteho ročníka sme sa naučili zapisovať egyptské čísla. Poukázali sme na číselnú sústavu, ktorú starí Egypťania používali. Ukázali sme si spôsob sčítania, odčítania a nakoniec aj násobenia egyptským spôsobom.
V špeciálných triedach si žiaci v rámci pracovného vyučovania vyrobili drevené kvetináče. Tie opracovali, vymaľovali a vyzdobili technikou dekupáže. Zasadili do nich rôzne jarné kvety a byliny. Žiaci sa ich naučili poznávať. Počas vysievania a vysádzania sa oboznámili so správnym postupom sadenia a spôsobom zalievania rastlín. Veríme, že počas školského roka sa budú riadne starať o svoj živý kútik. Niektorí si takéto rastliny môžu vypestovať aj sami doma a tak skrášliť príbytok.
Vypracoval : Mgr. P. Malich
V rámci ľudských práv si v marci pripomíname tieto významné dni:
21. Marec - Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii
25. Marec – Deň zápasu za ľudské práva
20. Marec – Svetový deň divadla pre deti a mládež
Tieto významné dni si žiaci 8. a 9. ročníka pripomenuli na hodinách OBN sledovaním dokumentárneho filmu o spolunažívaní medzi rómskou menšinou a majoritou na Slovensku
„Odsúdený na spolunažívanie v dobrom“.
Svetový deň divadla pre deti a mládež si žiaci 4. B triedy pripomenuli na hodine anglického jazyka dramatizáciou rozprávky Tri prasiatka v anglickom jazyku pod vedením p. uč. Mgr. J. Vaverčákovej. Žiaci si k rozprávke vytvorili papierové kulisy, nacvičili si slovnú zásobu v anglickom jazyku a rozprávku následne zahrali. Táto metóda výučby sa žiakom veľmi páčila a navyše si rozšírili slovnú zásobu v anglickom jazyku.
Koordinátor ľudských práv Mgr. A. Biela
Aj tento školský rok sme sa rozhodli pokračovať v krásnej tradícii najstaršieho speváckeho podujatia v ére samostatného Slovenska. Umožnili sme deťom návrat do neopakovateľnej súťažnej atmosféry najmilšej speváckej súťaže na Slovensku a umožnili sme im aj v tejto zložitej dobe zažiť kus krásy, napätia a vytvoriť pre ne priestor na rozvíjanie ich talentov.
Celý týždeň sa školou ozývali hlasy najtalentovanejších žiakov z jednotlivých tried, pretože sa u nás konalo školské kolo súťaže Slávik Slovenska. O tom, že o folklór a ľudové piesne je stále záujem, nás presvedčila aj účasť. Do súťaže sa zapojili všetky triedy na 1. stupni a spev si vyskúšali aj žiaci špeciálnych tried. Všetkým zúčastneným patrí naše uznanie za účasť a výhercom gratulujeme.
Súťažiacich a výhercov nájdete vo fotoalbume J
Spracoval: Mgr. Baťo Peter
V mesiaci marec sa uskutočnila medzitriedna fyzikálna olympiáda v triedach 6.A; 6.B
Vyhodnotenie:
1. Miesto Edko Oračko 6.B
2. Miesto Kristián Mirga 6.B a 2. Miesto Tomáš Badžo 6.A
Medzitriedna fyzikálna olympiáda 7.ročníka
1. miesto Maroš Badzo 7.A
2 miesto Kristián Pompa 7.A
3. miesto Tomáš Dunka 7.B
Triedna fyzikálna olympiáda v 8.A
1. miesto Vanesa Bikarová
2.miesto Viktória Badžová
3. miesto Klaudia Oracková
Víťazom blahoželám Mgr. C. Blanárová
Karneval v špeciálnych triedach sa niesol v znamení zábavy a kreativity. Vyrábali sme si pestrofarebné masky a s hrdosťou ich neskôr prezentovali. Žiaden karneval sa nezaobíde bez hudby a tanca a na ten sme nemohli zabudnúť. Naše vyučovanie sme obzvláštnili hrami, ktoré sa tešili úspechu nie len žiakov ale aj pani učiteliek.
Spracovala: Blašková
Témou Svetového dňa vody 2022 je „Podzemná voda“. Cieľom tohtoročnej kampane je vysvetliť životne dôležitú úlohu podzemnej vody vo vodných a sanitačných systémoch, poľnohospodárstve, priemysle, ekosystémoch a adaptácii na zmenu klímy. Význam Svetového dňa vody je daná skutočnosťou, že na svete viac ako dve miliardy ľudí trpí nedostatkom pitnej vody, nemá prístup k vode. V triede 5. B sme si pripomenuli dôležitosť vody.
Mgr. Slezáková Lenka
Vo februári 2022 sa uskutočnilo medzitriedne kolo olympiády ľudských práv, medzi 8. a 9. ročníkom našej školy. Vyhodnotenie je nasledovné:
1. miesto: Kevin Pompa 9.A
2. miesto: Samuel Hangurbadžo 9.A
3. miesto: Klaudia Oračková 8.A
Najúspešnejší žiaci boli odmenení diplomami a vecnými cenami.
Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu.
Koordinátor ľudských práv Mgr. Alena Biela
Na našej škole sa súťaž uskutočnila pre tretiakov dňa 30.11.2021 a pre štvrtákov 7.12..2021. Diplomy a ceny sme žiakom odovzdali 01.03.2022, tretiaci sa umiestnili na 26. mieste, čo je naozaj skvelý výsledok. Žiaci získali krásne ceny: ceruzky, loptičky glóbus a batôžteky. Prehľadné výsledky s počtom bodov sú v tabuľke nižšie. V súťaži tento rok súťažilo 20 048 detí. Každý zúčastnený dostal diplom a ceruzku s logom, 14 % úspešných riešiteľov získalo aj batoh a ostatní loptičku – glóbus. Výhercom srdečne blahoželáme!
Vypracovala: Mgr. J. Laclavíková
V januári sa žiaci 4.A triedy pod vedením p. učiteľa P. Baťa zúčastnili na športovej aktivite zameranej proti diskriminácii a xenofóbii. Cieľom tejto športovej aktivity bolo, aby žiaci vymýšľali nové hry s pravidlami a dodržiavali ich pravidlá a zároveň ich podnecovať k tomu, aby o ľudských právach uvažovali ako o pravidlách férovej hry (fair play) v ozajstnom živote. Žiaci vymysleli niekoľko rôznych športových hier s loptami, pri ktorých navrhnuté pravidlá rešpektovali a uplatnili pravidlá férovej hry s rešpektovaním ľudských práv.
A. Biela
Prečo je marec mesiacom kníh?
Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh, tkvie v masovej akcii, ktorú iniciovalo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa pripojili organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu, za mesiac kníh zvolili marec. Tým vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!
Žiaci 0.A , O.C , 3.A, 4.B si pripomenuli tento mesiac, návštevou knižnice, rozprávaním o knihách, ako aj o správaní sa deti v knižnici, ale aj úcta ku knihe. Mgr.Palubjaková, Mgr. Laclavíková
27. Januára – sme si pripomenuli „Medzinárodný deň obetí holokaustu“. Pri tejto príležitosti si žiaci 8. a 9. ročníka pozreli dokumentárny film Baromariben! Najnovší film o rómskom holokauste na Slovensku, v rómskom jazyku veľká vojna, žiakov veľmi zaujal. Na základe filmu sa žiaci zoznámili aj s osobnými príbehmi Rómov, ktorí prežili dramatické okamihy vojny.
Žiaci s tento film pozreli na vyučovacej hodine dejepisu, pod vedením p.uč. Mgr. P. Štefaňáka.
Deti milujú stavanie snehuliaka. Patrí to medzi obľúbené aktivity v zimné dni. Samozrejme vtedy, ak nám príroda dopraje poriadnu nádielku snehu. Napriek tomu, že nám počasie veľmi neprialo, snehu bolo menej a bol sypký, postavili žiaci spoločnými silami krásnych snehuliakov. Do činnosti sa zapojili žiaci 1. stupňa a špeciálne triedy. Neodradilo ich nič, práca bola ťažká, ale výsledok bol vynikajúci. Deti zažili kopec smiechu, okrem stavania snehuliakov sa vyšantili aj guľovaním a sánkovaním.
Spracoval: Mgr. Baťo Peter
K zime neodmysliteľne patrí stavanie snehuliaka. Spolu so žiakmi špeciálnych tried sme si toho najkrajšieho chceli postaviť, no sneh sa nám dlho neudržal a tak sme museli improvizovať. Žiaci si vytvorili snehuliakov z iných dostupných materiálov. Ktorý je podľa Vás ten najkrajší?
Mgr. A. Bělková
Mesiac Február je obdobie fašiangov. Preto sme si aj my na prvom stupni pripravili karneval. Deti strávili karneval vo svojich triedach, kde im triedne učiteľky pripravili program. Program sa niesol v duchu zábavy, tanca a súťaží medzi spolužiakmi. Deti si vyfarbili karnevalové maľovanky. Na záver dostali diplom a sladkú odmenu. Deti si karneval užili a ukončili sme ho veľkým potleskom.
Mgr. P. Buchtová
V mesiacoch január a február si vyučujúce pripravili pre žiakov zaujímavé aktivity, aby ich motivovali a žiaci tak mali väčší záujem o čítanie. P. učiteľka so žiakmi z 0.B najprv navštívila školskú knižnicu, potom sa oboznámili s rozprávkou O Pampúšikovi, po prečítaní p. učiteľkou rozobrali text, maľovali obrázky z rozprávky a modelovali postavičky z rozprávky. V triedach I.D, III.A, IV.A a IV.B sa čítanie nahrávalo, aby žiaci sami seba počuli a zistili, aké chyby pri čítaní urobili. Na II. stupni pripravili p. učiteľky nástenku s témou Rok 2022, rok odkazu Štúrovcov.
Koordinátorky ČG
Do fotogalérie bol pridaný nový album Karneval .
Žiaci 1. stupňa a žiaci špeciálnej triedy z V. D sa rozprávali spolu s pani učiteľkami o klamstve, podvodoch, nečestnom správaní a jeho dopade na jednotlivca i spoločnosť. Starší žiaci vytvárali pojmové mapy, pri ktorých sa zamýšľali, aké druhy klamstiev existujú. Mladší si pomocou rozprávok Vlk a sedem kozliatok a Červená čiapočka uvedomovali, aké je klamstvo zlé. Všetci sa zhodli na tom, že je lepšie povedať pravdu, než sa neskôr dostať do nepríjemných situácií a ostať zahanbený pred ostatnými. Pretože klamstvo sa skôr, či neskôr odhalí.
Mgr. M. Purdešová – koordinátorka FG
Žiaci špeciálnych tried si na chvíľu vyskúšali aké to je byť učiteľom. Príležitosti vyskúšať si povolanie učiteľa v praxi sa chopili s veľkým nadšením. Žiaci si vyskúšali učiť svoje triedne pani učiteľky rómsky jazyk ako aj rómske pesničky. No neučili len svoje pani učiteľky ale aj seba navzájom. Učili jeden druhého ako správne počítať, čítať či napísať so svojimi žiakmi diktát. Po odučenej hodine zistili, že sranda to veru nie je. Mgr. Bělková