Napriek aktuálnej epidemiologickej situácii v našej krajine sme sa ani tento školský rok nechceli vzdať Vianočnej burzy. Tak sme ju uskutočnili v triedach III.B, III.C a IV.B. Samozrejme mala úspech. Za jej realizáciu ďakujem Mgr. J. Soskovej a Mgr. Z. Palubjakovej.
Mgr. J. Laclavíková
Aj tento rok sa naša škola zapojila do projektu Vianočná pošta Seniorom. Z minulého roku žiaci terajšej 4.B triedy dostali poďakovanie za spríjemnenie vianočných dní pozdravom a dostali titul Škriatkovia .Tento rok sa zapojili aj žiaci 0.D 2.D 3.B 4.A a 4.B za čo veľmi pekne všetkým ďakujem aj v mene našich starkých.
Z. Palubjakova
V mesiaci december sa žiaci prvého stupňa a špeciálnych tried zapojili do súťaže. Žiaci vo svojich triedach mali dodržať určité pravidlá: vyložiť stoličky, vyrovnať lavice, čistá tabuľa, umývadlo, podlaha a okolie odpadkového koša.
Rozhodujúcim pravidlom bola zimná i vianočná výzdoba triedy a nástenky s prácami žiakov.
Dospeli sme k názoru, že pravidlá splnili jednotlivé triedy a získali atraktívne ceny – společenské hry BLAHOŽELÁME triedam, ktoré splnili pravidlá súťaže:
I.stupeň – trieda: I. A , II.D , III.C + IV.B
Špeciálne triedy: IV. , VI. C, VIII.B,
Cena útechy rozprávkové pexeso bolo pridelené nultým ročníkom a žiaci III. B dostali priehladné rúška.
Spracovala: PaedDr. Zlata Slamená, MZ triednych učitelov
Čas radosti, veselosti... Obdobie adventu a Vianoc je jedným z najkrajších období počas roka. Je to čas, kedy sa každý človek stane aspoň na malú chvíľu naozaj človekom. Je to čas, kedy oveľa viac a častejšie ako po iné dni v roku nemyslíme len na seba, ale aj na ostatných. Preto žiaci špeciálnych tried IV.C šp. a VI.C šp. našej školy aj tento rok pripravili milé darčeky na benefičný vianočný koncert v Kežmarku. Všetky sú nádherné. Veríme, že urobia ľuďom radosť aj v týchto ťažkých časoch, ktoré prežívame...
Mgr. Dziaková, Mgr. Strellová
List pre Ježiška nie je len spôsob ako zistiť, po čom každé dieťa túži, ale aj začiatkom čarokrásnych Vianoc. I tento školský rok sme s našimi tretiakmi písali svoje želania a túžby, ktoré sme doplnili obrázkami a následne vložili do vlastnoručne vyrobených obálok. Tie sme Ježiškovi poslali a už netrpezlivo čakáme na odpovede.
Vypracovala: Mgr. Judita Sosková
Pomaličky sa blíži čas najkrajších sviatkov, na ktorý sa tešia najviac deti. Podľa tradícií našich predkov sa to krásne začína už na Mikuláša, kedy tajomne očakávajú balíček sladkostí. Hoci sa tradičné zvyky miešajú s modernými, vždy čaro príchodu Mikuláša a Vianoc ostáva jedinečné a neopakovateľné. Veď najväčšiu a najúprimnejšiu radosť z očakávania a príprav majú deti a ináč to nebolo ani v 2.D, kde žiaci s nadšením vytvárali rôzne kreatívne drobnosti. Kreslili, strihali, lepili a tak vznikali pekné obrázky s Mikulášom, pozdravy, ozdoby, sviečky, stromčeky a zároveň pribudla aj Mikulášska nástenka v triede.
E. Grigláková
Žiaci II.B, II.D, III.B, III.C , IV.A a IV.B mali dňa 1.12.2020 veľký deň. Súťažili o najbystrejšieho v súťaži VŠETKOVEDKO. Hlavičky si potrápili poriadne, otázky z matematiky, slovenského jazyka, prírodovedy, vlastivedy, anglického jazyka, či z bežného života boli poriadne ťažké. Odmenou im bude krásny diplom, ktorí získajú všetci. Učiteľky vidia najväčší prínos v tom, že žiaci získajú prehľad, ale hlavne, že si štartovné 4 € platili sami. Súťaže sa zúčastnilo spolu 25 žiakov z uvedených tried. Výsledky očakávame 21.12. a dúfame, že získame aj VŠETKOVEDKA školy.
Koordinátorka súťaže: Mgr. J. Laclavíková
– pracovné vyučovanie v špeciálnych triedach
„Zíde z očí, zíde z mysle.“ Toto známe slovenské porekadlo často uplatňujeme aj pri nakladaní s odpadom. Dnes je nevyhnutnosťou jeho triedenie. Čo teda s tým všetkým odpadom? Túto otázku si položili žiaci a učitelia špeciálnych tried. V mesiaci november sa preto rozhodli vymyslieť a vyrobiť niečo v rámci tvorivých dielní na hodinách pracovného vyučovania. Cieľom bolo zamerať sa na rôzny odpadový materiál a zhotoviť „nové“ výrobky. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do aktivity zapojili.
Spracovala: Mgr. Strellová
Veľmi aktuálna téma, hlavne od 19. – 23. novembra 2020, kedy bol EURÓPSKY TÝŽDEŇ BOJA PROTI DROGÁM.
Drogy sa stali súčasťou každodenného života u väčšiny ľudskej populácie. V rôznych podobách sa jednoduché drogy nachádzajú všade a tak je lepšie o nich niečo vedieť, ako sa tváriť, že neexistujú a zatvárať pred nimi oči. Veková hranica detí sa neustále znižuje, kedy sa dostávajú do bezprostredného kontaktu s alkoholom či cigaretou. Alkohol patrí medzi najviac konzumovanú drogu, ktorá poškodzuje naše zdravie, nasledujú cigarety, marihuana, pervitín, extáza a ďalšie iné. Sú to látky, na ktoré vzniká závislosť. Látky, ktoré menia duševný stav človeka – jeho náladu, stav vedomia aj psychiku. Keď to užívaš, môže ťa to aj zabiť! V ľudskom tele drogy ostávajú roky naďalej aj potom, keď ich prestaneš užívať. Veď drogy sú vlastne jedy! Takýmito slovami sme ukončili naše rozprávanie o škodlivosti drog .
Prečo ľudia vôbec začnú brať drogy? - pýtali sa druháci a vyjadrili svoje NIE výtvarnou formou.
Cítime veľkú zodpovednosť za budúcnosť našich detí a chceme, aby vyrastali v prirodzenom rodinnom i školskom prostredí. Obmedzujeme nevhodné vplyvy kamarátov a poskytujeme čo najviac informácií a faktov, ako formovať zdravý pohľad na ich dospievanie.
Ing. Mgr. E. Grigláková
Tretí novembrový týždeň je venovaný Európskemu týždňu boja proti drogám. Cieľom je zamerať sa na prevenciu zneužívania návykových látok a zníženie dopytu po nelegálnych drogách najmä u mladých ľudí. V tomto týždni sa aj naše aktivity zamerali na túto, hlavne v dnešnej dobe veľmi aktuálnu tému, v rámci ktorých sme v špeciálnych triedach našej školy realizovali preventívne besedy s prezentáciami k danej problematike. Veríme, že ak to odradí aspoň jedného žiaka siahnuť po tomto neduhu, tak to malo obrovský zmysel.
Spracoval: Peter Malich
V mesiaci október sme realizovali aktivitu - Pravidlá v našej triede, ktorej sa zúčastnili žiaci 2.B a 2.D triedy.
Cieľom bolo navrhnúť práva a povinností žiaka, ktoré podmieňujú slobodu jeho konania.
Žiaci po rozhovore a úsudku došli k záveru, že každý človek musí dodržiavať určité pravidlá. Doma v rodine, v práci, na ulici, pri prechádzaní cez cestu, v škole poriadok školy. Pravidlá nám slúžia na to, aby sme cítili bezpečne, pokojne a boli šťastní. Žiaci navrhli pravidlá pre triedu napr. srdiečkové, uškové, metličkové, pusinkové, korytnačkové a iné .
Koordinátor pre ľudské práva A. Biela
Pri príležitosti medzinárodného mesiaca školských knižníc Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave opäť zorganizovala medzinárodný projekt Záložka do knihy spája školy. Téma 11. ročníka bola: „Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní a v próze.“
Hlavným cieľom projektu je podporiť čítanie, no taktiež nadviazať spoluprácu a kontakty medzi českými a slovenskými školami.
Našou tohtoročnou partnerskou školou bola ZŠ Žemberovce, s ktorou sme si vymenili jedinečné záložky.
Do výroby sa zapojili triedy z 1. aj 2. stupňa pod vedením svojich učiteľov na hodinách výtvarnej výchovy a literatúry. Žiaci tvorili záložky rôznych tvarov, prejavili svoju fantáziu a tvorivosť a zhotovili skutočne rozmanité a zaujímavé záložky.
Projekt sa spája aj so sprievodnými aktivitami, ako sú návštevy knižnice, besedy o knihách, hodiny hlasného čítania, rozprávanie príbehov či recitácia básní.
Veríme, že cieľavedomé rozvíjanie čitateľskej gramotnosti vedie žiakov k aktívnemu poznávaniu sveta kníh, a že žiaci siahnu po knihe častejšie.
Informácie o našej partnerskej škole 2020 nájdete na webovej stránke: zszemberovce.edupage.org
Koordinátorky ČG: Mgr. Dulebová, Mgr. Laclavíková
Spracovala: Mgr. Dulebová
Vyhodnotenie súťaže o najmenej vymeškaných ospravedlnených hodín Žiaci základnej školy sa zapojili do súťaže O najmenej vymeškaných ospravedlnených hodín – 0. za september a október. Výhercov bolo veľa, ale na ocenenie sme vybrali hlavne tých, ktorí mali pravidelnú dochádzku. Naši naj žiaci:
I. stupeň: ORAČKO Dalibor 2. D ORAČKO Martin 3. C
II. Stupeň: BADŽO Maroš 6. A ORAČKOVÁ Klaudia 7. A
Špeciálne triedy:
ŽIGA Kevin 4. C BADŽO Kevin 6. C
Za výhru v súťaži získali ceny.
Vypracovala: PaedDr. Z. Slamená
Jeseň, ktorej obdobím momentálne prechádzame, je poeticky krásna. Október, jeden z jesenných mesiacov nám pripomína to, aby sme nezabudli na našich starkých. V našej základnej škole si každoročne pripomíname tento sviatok.
Žiaci prvého, druhého stupňa a špeciálnych tried na triednickej hodine pri tejto príležitosti prečítali maľovaný príbeh o dedkovi a babičke, naučili sa pesničku, napísali list, vyrobili drevené srdiečka a papierové kvietky. Pozri foto ... Spoločne prispeli k vytvoreniu peknej sviatočnej atmosféry a mohli tak vyjadriť úctu a vďaku starým rodičom v pohodlí ich domova.
Vypracovala: PaedDr. Z. Slamená
Tak sme a dočkali. Krásnej zásielky z vydavateľstva Slovart, vyhrali sme knihy, pretože sme sa zapojili do súťaže. JUPÍ! Veľmi sa tešíme, ďakujem p. učiteľke Mgr. J. Soskovej, Mgr. Z. Palubjakovej a Mgr. K. Pitoňákovej. Určite knižné tituly využijeme v plnej miere. A už sa tešíme na ďalšiu súťaž.
Mgr. J. Laclavíková
Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Na našej škole sme si tento deň pripomenuli krátkou rozhlasovou reláciou v pondelok 26.10.2020 a žiaci vypracovali pracovné listy, v ktorých sa oboznámili s pojmom encyklopédia, žiaci IV.B sa zahrali na spisovateľov a vytvorili vlastnú knihu.
Vypracovala: Mgr. Jana Laclavíková
Súťaž vydavateľstva SLOVART
Aj tento školský rok sme sa zapojili do súťaže a vytvorili: žiaci III.C plagát, žiaci III.B písali listy, žiaci IV.B vytvorili vlastné leporelo, žiaci z druhého stupňa maľovali hlavné postavy z kníh vydavateľstva. Žiacke výtvory sme odoslali na adresu vydavateľstva a budeme čakať, či sa im naše dielka budú páčiť.
Vypracovala: Mgr. Jana Laclavíková
Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším si žiaci III.A, III.B a III.C pripravili pre žiakov aktivitu, ako potešiť starých rodičov. Rozhodli sa, že im napíšu listy o tom, akí sú pre nich dôležití a ako ich ľúbia. Listy písali každý sám za seba a doma odovzdali starým rodičom. Dúfame, že z nich mali veľkú radosť.
Vypracovala: Mgr. Jana Laclavíková
V mesiaci október v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc si žiaci špeciálnych tried vypožičali rozprávkové knihy zo školskej knižnice. Na hodine literatúry si prečítali ich obľúbené rozprávky a zároveň priložili ruku k spoločnému dielu. Zhotovili plagáty a výtvarné diela rozprávkových postáv: O Pampúšikovi, O červenej čiapočke a ich obľúbenej rozprávky Máša a medveď. Cieľom tejto aktivity bolo motivovať žiakov k prosociálnemu správaniu.
Spracovala: Mgr. Strellová