Navigácia

  • Pravidlá v našej triede

    V mesiaci október sme realizovali aktivitu - Pravidlá v našej triede, ktorej sa zúčastnili žiaci 2.B a 2.D triedy.

    Cieľom bolo navrhnúť  práva a povinností žiaka, ktoré podmieňujú slobodu jeho konania.

    Žiaci po rozhovore a úsudku došli k záveru, že každý človek musí dodržiavať určité pravidlá. Doma v rodine, v práci, na ulici, pri prechádzaní cez cestu, v škole poriadok školy. Pravidlá nám slúžia na to, aby sme cítili bezpečne, pokojne a boli šťastní. Žiaci navrhli pravidlá pre triedu napr. srdiečkové, uškové, metličkové, pusinkové, korytnačkové a iné .

    Koordinátor pre ľudské práva A. Biela

  • 21. október   Medzinárodný deň jablka

    Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia. Hlavným cieľom tohto dňa bolo, aby sa žiaci dozvedeli, že jablko obsahuje veľa vitamínov, vlákniny a minerálnych látok, zlepšuje kondíciu, posilňuje náš imunitný systém a je zdrojom prírodnej energie.

    Žiaci 2. A, 2. C a 3. A mali pripravené aktivity, ktoré úzko súviseli s našim chutným ovocím – jablkom. Čakala ich doplňovačka, kresba, počítanie i rozhovory o význame jablka. Prezreli sme si prezentáciu o tom, kde a v ktorom ročnom období jablká rastú, dozrievajú a oberajú sa, z ktorých krajín sa k nám privážajú, aké je ich využitie v domácnosti, prečo by sme ich mali pravidelne konzumovať a aké sú ich liečivé účinky na náš organizmus.

    Mgr. Kačmaráková, Mgr. Biela, Mgr. Baťo

  • Medzinárodný deň lesov a stromov

    sa koná každoročne 21. októbra. Tento rok sa konal aj v  IV.B triede. 

    Lesy tvoria elementárnu úlohu pre životné prostredie na Zemi. Sú nenahraditeľné, a preto si ich musíme chrániť. Aj v okolí našej školy sa nachádzali lesy, no žiaľ je ich len málo.  Po diskusii o lesoch a stromov deti mali nakresliť, aký les by chceli mať blízko svojho obydlia.

  • Október – mesiac úcty k starším

    Poslaním nášho školského zariadenia je výchova a vzdelávanie detí, vštepovanie základných morálnych vlastností, ako je aj úcta k starým rodičom a spoluobčanom. Staroba je prirodzenou súčasťou nášho života, a práve október je Mesiacom úcty k starším, preto sme si aj my uctili našich starých rodičov a dali im najavo svoju náklonnosť a lásku. Pri tejto príležitosti si žiaci 2.A a 2.C prečítali maľovaný príbeh o dedkovi a babičke, na hodine matematiky si precvičili počítanie zeleniny s dedkom a nakoniec sa žiaci naučili pesničku, ktorú doma zaspievajú starým rodičom.

    Milá babka, Milý dedko!
    Ďakujeme vám za všetko.
    Za tie chvíle starosti, úsmevu u radosti.
    Mám vás veľmi rád, chcem vám darček dať.
    Je to darček skromný, malý, o to viac s láskou daný.
    Je to slovko ĎAKUJEM, ktoré vám vždy rád poviem.

    Mgr. Biela, Mgr. Kačmaráková

  • Týždeň zdravej výživy

    Šport a zdravý životný štýl nie sú cudzie ani žiakom I. stupňa našej školy. Dôkazom je týždeň zdravej výživy, ktorý sa konal v dňoch od 12. do 16. októbra 2020. Do aktivít v rámci spomínaného týždňa sa každý deň zapojil iný ročník.

    Pri príležitosti Svetového dňa mlieka si žiaci 1. ročníka prostredníctvom DVD „Cesta mlieka“ pripomenuli dôležitosť mlieka a mliečnych výrobkov. V tejto tematike pokračovali aj na hodine výtvarnej výchovy, kde vymaľovali kravičky.

    Utorok sa u našich najmenších „nulkárov“ niesol v znamení Jablkového dňa. Z plastelíny vymodelovali jabĺčka a z krepového papiera vytvorili jablkovú misu.

    V stredu sa v triedach 2. ročníka konal Ovocno-zeleninový deň, počas ktorého žiaci vypracovávali úlohy v programe Alf, riešili hádanky - ochutnávali ovocie a zeleninu. Niektorí dokonca pomenovali a priradili názvy k rôznym druhom zeleniny, ktoré spolu s pani učiteľkami priniesli. Žiaci 7. C špec. na hodine pracovného vyučovania vytvorili bytový doplnok – obrázok.

    V rámci štvrtkovej aktivity s názvom „Čaj o desiatej“ štvrtáci varili a ochutnávali rôzne druhy bylinkových čajov.

    Keďže sa súťaž v preskoku cez švihadlo z dôvodu šírenia pandémie koronavírusu nemohla uskutočniť, tretiaci tento týždeň v piatok ukončili vyfarbovaním rozličných obrázkov súvisiacich so športovými aktivitami.

    Všetkým zapojeným učiteľom a žiakom ďakujem!

    Vypracovala: Mgr. J. Sosková

     

  • Milión detí sa modlí ruženec

    S radosťou sme sa  zapojili do celosvetovej modlitebnej iniciatívy s názvom Milión detí sa modlí ruženec. Aj tento rok sa akcia  konala 18. októbra. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi organizuje túto iniciatívu už dlhé roky s cieľom spojiť deti celého sveta v modlitbe. Prostredníctvom tejto iniciatívy môžeme hlbšie pochopiť, aká mocná je modlitba posvätného ruženca, keď sa ho modlia predovšetkým deti, aby vyprosili pokoj a jednotu po celom svete.

    Slovami sv. pátra Pia: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.

    Na záver sme si vyrobili ruženec. Už teraz sa tešíme na budúci rok keď nás bude viac a viac.

    Mgr. Slezáková Lenka

  • 17. október Medzinárodný deň boja proti chudobe

    Dňa 17. októbra si pripomíname Medzinárodný deň boja proti chudobe. Oficiálne bol Medzinárodný deň boja proti chudobe uznaný OSN v roku 1992. Medzinárodný deň za odstránenie chudoby poskytuje unikátnu príležitosť zhodnotiť, kam sa medzinárodné spoločenstvo pri riešení tejto úlohy dostalo, predstavuje príležitosť uvedomiť si úsilie a boj ľudí žijúcich v chudobe. Je to šanca, aby boli ich obavy vypočuté.

    Chudoba je jedným z najzávažnejších sociálnych problémov na celom svete, preto sme si s triedou 4. B pripomenuli, čo zapričiňuje chudobu a ako proti nej bojovať.

     Mgr. Lenka Slezáková

  • Medzinárodný deň bielej palice a Svetový deň duševného zdravia 15.10.

    - vyhlásila ho Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964. Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov na návrh Francúzky Guilly d'Herbemontovej zaviedol bielu palicu ako výhradné označenie pre nevidiacich vo všetkých krajinách. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve. Aj žiaci IV.B triedy si vyskúšali pomocou šatiek vytvoriť slepotu. Zistili, že sú odkázaní na svojich spolužiakov a hlavne na ich pomoc. Po skončení aktivity, ktorú mali sa všetci zhodli, že sú radi, že ich očká vidia aj svetlo, nielen tmu.

    V rámci Svetového dňa duševného zdravia si deti vytvorili tabuľku hodnôt, ako sa mať lepšie . Zhodli sa, že pomáhať, chrániť a komunikovať spolu má väčší význam, ako si len ubližovať a podceňovať sa. Už malé deti žiaľ vidia nerovnosť a neprávosť medzi sebou.                                                           Mgr.  Palubjaková

  • Medzinárodný deň starých rodičov 11.10

    Vám z detského srdiečka vľúdny pozdrav s prianím letí, veľa zdravia, šťastia to Vám prajú všetky deti.....

    Jeseň,  to je nádherný čas, kedy je  príroda odetá  do pestrofarebných šiat. Október  nám pripomína jednu z najvzácnejších cností, ktorá môže byť zrodená v duši človeka. Je ňou úcta k starším. Úcta k vám, milí naši starí rodičia. Aj žiaci IV. B trieda sa pripojili k malému poďakovaniu a to vytváraním rúčky- kvietočka pre svoju babičku a deduška.

                                                                                                           Mgr. Palubjaková

  • Medzinárodný deň gramotnosti

    V mesiaci september si pripomíname Medzinárodný deň gramotnosti (8. 9.) Tento deň poukazuje na dôležitosť vzdelania v živote človeka. Pripomína nám, aké dôležité je pre nás v dnešnej dobe čítanie, písanie, počítanie. Gramotnosť zahŕňa v sebe viacero druhov. Finančnú gramotnosť, matematickú, čitateľskú.. Žiaci 2.D riešili úlohu, v ktorej zostavovali rebríček hodnôt. Pod vedením triednej pani učiteľky si osvojovali vzťahy medzi potrebami a financiami. Cieľom aktivity bolo uvedomiť si, ktoré sú trvalé hodnoty v živote človeka.

    Mgr. M. Purdešová – koordinátorka FG

  • Prednášky VMR

    Prevencia rizikového správania v základných školách je dôležitým aspektom fyzického, psychického a sociálneho dozrievania na ceste k dospelosti. Dňa 2. 10. 2020 sa žiaci prvého a druhého stupňa zúčastnili prednášok s kvalifikovanou lektorkou. Témy prednášok boli rôzne, prispôsobené veku žiakov. Diskutovali na témy ako zdravý fyzický rast, zdravá strava, životospráva, fyzické zmeny, hygiena, dospievanie, psychické zmeny, slušnosť, vulgárnosť a iné. Po skončení prednášok žiaci dostali aj priestor na svoje otázky.

     

    Spracovala: Ing. Lenka Čulová

  • Európsky týždeň športu

    Aj tento rok sa naša škola zapojila do 6. ročníka Európskeho týždňa športu, ktorý sa konal v dňoch od 23. – 30. septembra 2020. Na hodinách telesnej a športovej výchovy sa žiaci I. stupňa pod vedením triednych učiteľov zapájali do rôznych športových súťaží, zatiaľ čo žiaci II. stupňa sa pod dozorom učiteľov TŠV venovali atletickým disciplínam, a to beh na krátku vzdialenosť, hod kriketovou loptičkou a štafetový beh. Zapojením sa do Európskeho týždňa športu žiaci a pedagógovia našej školy nielen propagovali zdravý životný štýl, ale súčasne pomohli šíriť myšlienku, že šport a pohyb prinášajú radosť a zdravie do života každého z nás. Všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujem.

    Vypracovala: Mgr. J. Sosková

  • Tvorenie z prírodnín

             Jeseň patrí medzi zaujímavé ročné obdobia. Príroda mení svoje farby  do pestrých odtieňov. Ponúka príležitosť na mnohé zaujímavé aktivity.

    V špeciálných triedach sme na hodinách pracovného vyučovania a vlastivedy  mali vychádzku do okolia školy. Pozorovali sme prírodu, spoznávali okolie  školy a žiaci sa zapojili do zberu šípok a prírodnín. Zo zozbieraných predmetov  si  žiaci vytvorili krásne práce na tému jeseň.

     

                                                                       Vypracoval :   Mgr. Peter Malich

  • Deň srdca

    Dňa 29. septembra sme si v našej škole pripomenuli Svetový deň srdca. Cieľom tohto dňa je, aby si ľudia uvedomili, že srdcovo – cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtia osôb na celom svete. Žiaci mali možnosť vypočuť si prostredníctvom školského rozhlasu, čo je pre naše srdce dôležité, potrebné a naopak,  čomu sa vyhýbať. Pri tejto príležitosti zhotovili žiaci 0.D a 4.B plagáty.

    Mgr. M. Purdešová

  • Európsky deň jazykov 2020

    Už od roku 2001 sa každoročne 26. septembra oslavuje Európsky deň jazykov, ktorého cieľom je podporiť 800 miliónov Európanov učiť sa cudzie jazyky a spoznávať rozličné kultúry. Tento deň sme si v škole 25. septembra pripomenuli aj my, prostredníctvom rôznych aktivít. Na hodinách anglického jazyka sme spoznávali jednotlivé štáty Európy a ich vlajky, zástavu, zvuky zvierat, čítali sme článok o Európe a robili cvičenia k článku. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry žiaci maľovali a písali slová v rôznych európskych jazykoch a na hodinách ruského jazyka žiaci mali pripravenú prezentáciu o Rusku a významných osobnostiach Ruska. Ani na prvom stupni žiaci  nezabudli osláviť tento deň a zahrali sa hru Čo nám chýba – Simon says. Ďakujem kolegom za realizovanie týchto aktivít. Aktivity realizovali: Ing. Lenka Čulová, Mgr. Zuzana Gaborčíková, Mgr. Slavomír Klein, Krístína Margitics a Mgr. Jana Vaverčáková.

    Spracovala: Ing. Lenka Čulová

  • Deň obetí holokaustu a obetí rasového násilia

    9. 9 sme si pripomenuli - Deň obetí holokaustu a obetí rasového násilia. Pri tejto príležitosti si žiaci II. stupňa pozreli dokumentárny film „Odsúdený na spolunažívanie v dobrom“ a zúčastnili sa virtuálnej prehliadky - Pracovný tábor – Sereď.

  • Matematický klokan 2019/2020 vyhodnotenie

    Vzhľadom k tomu, že súťaž prebiehala v sťažených podmienkach, aj v škole a aj z domu, nemajú výsledky súťaže až takú výpovednú hodnotu. V našom prípade to však neplatí, pretože súťaž prebiehala v škole a žiaci riešili zadania sami, s výnimkou prvákov, ktorým sa čítalo zadanie úloh. Všetci prihlásení získavajú ceruzku a diplom – I. stupeň a pero a diplom – II. stupeň. V tabuľke je trieda, meno a priezvisko žiaka, úspešnosť riešenia testu v percentách a hodnotenie s počtom klokankov, kde päť klokankov znamená , že žiak predbehol aspoň 80 % súťažiacich vo svojej kategórii. U nás získalo 5 prvákov až troch klokankov, čo znamená, že predbehli 40-69,9 % žiakov vo svojej kategórii. 8 žiakov získalo dvoch klokankov, predbehli vo svojej kategórii 20-39,9 % súťažiacich. Súťaže sa zúčastnilo 11 prvákov, 16 druhákov, 9 tretiakov a jeden štvrták. Na druhom stupni to boli dvaja šiestaci a jeden deviatak.

  • Exkurzia prvákov u hasičov

    23. septembra žiaci prvých ročníkov s pani učiteľkami Mgr. K. Gerykovou, Mgr. J. Vaverčákovou a asistentkou I. Ivanovou navštívili hasičov v obci Stráne pod Tatrami. Naša „výprava mladých záchranárov“ sa dozvedela  nielen to, že hasiči používajú hadice s prúdnicou na hasenie požiarov, vysielačky, ale aj to, že hasiči zachraňujú životy pri rôznych dopravných nehodách. Musia byť teda vyškolení z prvej pomoci. Dobrovoľný hasič ukázal žiakom rôzne dôležité pomôcky, ktoré sú nevyhnutné pri záchrane životov. Mohli si ich aj vyskúšať. Najväčší zážitok a radosť mali z vyskúšania si hasičskej prilby, sedenia v hasičskom aute. Žiaci si zopakovali dôležité telefónne čísla záchranných zložiek. Exkurzia sa všetkým páčila, zážitky určite zostanú ešte dlho všetkým  v pamäti.

     

                                                                                                                                 Spracovala Mgr. J. Vaverčáková

  • Práce v školskej záhrade

    Žiaci 5.D. špec. a 7.C. špec. na pracovnom vyučovaní realizovali práce v školskej záhrade. Vyučujúce A. BIELA a A. FEDORIKOVA

strana:

Novinky

Kontakt

  • ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami
    05976 Stráne pod Tatrami, 33
  • Kancelária ZŠ s MŠ: 0948 294 299

Fotogaléria