Navigácia

  • Marec - mesiac knihy

    Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých, preto mesiac marec je mesiacom knihy. Žiaci 2. A a 3. D triedy sa preto rozhodli navštíviť školskú knižnicu, pritom si zopakovali čo už vedia o knihe. Ukázali ako vedia čítať tretiaci druhákom a naopak druháci tretiakom. Žiaci si vyskúšali odpovedať na otázky, ohľadne kníh, ako aj zahrali si aktivity Posledné písmeno – Mená – telefón. Na záver pani učiteľka Mgr. Janka Laclavíková prečítala deťom krátku básničku.

                                                                                                 Mgr. Palubjaková

  • Nezvyčajné vyučovanie v II.A triede

    Nie vždy sa nám chce sedieť na jednom mieste. Žiaci 2. A triedy si vyskúšali netradičné vyučovanie – Blokové vyučovanie pod názvom Hláska. Cieľom vyučovania bolo nielen upevniť si vedomosti o Hláske, o rozdelení hlások , ale sa trochu zahrať na detektívov a maliarov. Deťom sa tento deň veľmi páčil. Veď posúďte sami, fotky nájdete v fotogalérii.

                                                                                                   Mgr. Palubjaková

  • „BIBLIA TVOJIMI OČAMI“

    V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do výtvarne súťaže Biblia tvojimi očami. Témou tohto ročníka sú Pútnici nádeje v Božom slove. Cieľom súťaže je privádzať deti, žiakov k poznávaniu Biblie a podnietiť väčší záujem o túto Knihu kníh.

    Umiestnenie prác v školskom kole:

    1. Vanesa Oračková, VIII.B šp.
    2. Samuel Oračko I.E/II.D šp.
    3. Marko Oračko, VIII.B šp.

    Víťazné práce odosielame na Diecézny katechetický úrad, SNV.

    Blahoželáme a držíme palce!                                                Mgr. Blašková, Mgr. Dziaková

  • Jar

    Jar je čas prvých kvetov, sviežich vôní a mláďat. Začína v dobe jarnej rovnodennosti, kedy je deň rovnako dlhý ako noc a stále pribúda tepla. Čas topiaceho sa snehu a prebúdzania sa do života, všetko je v pohybe, rastie a rozvíja sa s ohromnou energiou. Aj v našej škole sa prebúdza jar v peknej výzdobe, no posúďte sami.

    Mgr. Katarína Pitoňáková

  • Súťaž "Skicár"

    V dňoch 3.3. - 4.3 2025 na hodine informatiky žiaci piatych ročníkov mali za úlohu vytvoriť tajničku v programe skicár. Ich úlohou bolo vytvoriť tajničku a zvoliť otázky tak, aby žiaci porozumeli otázke. Výsledok tajničky - samotné slovo, ktoré sa lúštilo muselo mať minimálne 4 až 8 písmen. Aktivita na hodine ich veľmi nadchla. 

    Triedy  5.A a  5.B, súťažili medzitriedne. Najlepší žiaci sa umiestnili na 1., 2. a 3. mieste:  

    1. miesto Tobias Oračko 5.B

    2. miesto Evička Oračková  5.B

    3. miesto Mário Badžo 5. A

    Mgr. Blanárová

  • Čitateľská gramotnosť

    Nahrávanie čítania je skvelým spôsobom, ako očakávané čitateľské zručnosti motivovať k zlepšovaniu a zároveň dať učiteľom nástroj na efektívnejšie sledovanie pokroku. Tento prístup prispieva k rozvoju výslovnosti žiakov a aj ich analytického myslenia, čo má pozitívny dopad na celkové vzdelávanie žiakov. S postupným rozširovaním technologických nástrojov sa tento proces stáva ešte prístupnejším a efektívnejším. Žiaci z tried I.B, I.C, I.D, II.A, II.B, II.C, III.C, III.D a IV.B so svojimi tr. učiteľkami túto aktivitu vyskúšali a pri vypočutí nahrávky si uvedomili, kde robia chyby, či už ide o výslovnosť alebo intonáciu. Pozrite si galériu.

    Žiaci II.stupňa s Mgr. J. Dulebovou pripravili nástenku venovanú 210. výročiu narodenia slovenského národného buditeľa a spisovateľa Ľudovíta Štúra.

    Koordinátorky čitateľskej gramotnosti

  • Lyžiarsky výcvik plný zážitkov

    V dňoch 24. – 28. februára 2025 sa 24 žiakov našej školy z tried VII.A a VII.B zúčastnilo lyžiarskeho výcviku v krásnom prostredí Ski Centrum TAJA v Tatranskej Javorine. Po príchode nás privítali majestátne štíty Tatier a dokonale upravené zjazdovky, ktoré sľubovali týždeň plný športových zážitkov. Po úvodných inštrukciách a rozdelení do skupín sa žiaci vrhli na svah. Každý deň priniesol obrovské pokroky, nové skúsenosti a radostné chvíle. Utorok a streda nám dopriali nádherné slnečné počasie, vďaka ktorému sme si naplno užili výhľady a bezstarostné lyžovanie. Piatok nás prekvapil čerstvým snehom, ktorý premenil svah na bielu rozprávku – lyžovanie na prírodnom snehu bolo dokonalou bodkou za skvelým týždňom. Unavení, no nadšení a plní nových zážitkov sme sa vrátili domov s vedomím, že na tento lyžiarsky výcvik budeme ešte dlho spomínať. ❄

    Mgr. Ottinger

  • 7. 3. 2025

    Aktualizovali sme modul Interné dokumenty

  • Karneval – projektové vyučovanie I. stupeň

    Naši predkovia využívali čas po skončení Vianoc nielen na oddych či drobné domáce práce, ale radi sa aj zabávali. Známe fašiangové zábavy, ktoré sa dodnes v našej krajine zachovávali. Typické bolo prezliekanie sa do masiek. Fašiangovú zábavu – karneval, karnevalové súťaže – tanec s balónom, stoličkový tanec si pre žiakov primárneho vzdelávania pripravili asistentky a triedne učiteľky. Pri vytváraní masiek sa fantázii a kreativite medze nekládli. Za aktívnu účasť a zaujímavú masku žiaci získali diplom a peknú cenu. Atmosféra bola vynikajúca.

     PaedDr. Z. Slamená

  • Karneval – športovanie v maskách II. stupeň

    Projektové vyučovanie s názvom Karneval – športovanie v maskách bolo skvelým spôsobom, ako deti motivovať k aktívnemu pohybu a zároveň rozvíjať ich kreativitu. Počas tohto dňa sme spojili šport, zábavu a fašiangové tradície. Žiaci sa oboznámili s fašiangovým obdobím a jeho tradíciami, kreslili klaunov, tvorili masky, napiekli šišky a spievali fašiangové piesne. Na konci projektu sa konala fašiangová zábava spojená s pohybovými aktivitami. Žiaci si zasúťažili v rôznych športových hrách, a samozrejme, nechýbal ani obľúbený stoličkový tanec. Tí najšikovnejší boli odmenení vecnými cenami. Veríme, že tento deň bol pre deti jedinečným zážitkom a cieľ udržiavať a pripomínať si zvyklostí Fašiangov sme naplnili.

    Mgr. Dulebová

  • Fašiangový karneval - najkrajšia karnevalová maska - špeciálne triedy

    Február je tradične mesiacom karnevalu a zábav. Nebolo tomu inak ani u nás v škole. Pekne vyzdobená telocvičňa, veseliace sa deti, hudba a tance. Súčasťou karnevalu boli aj rôzne tanečné súťaže a nechýbali ani súťaže o najkrajšie masky. Odmenou pre žiakov boli zaujímavé ceny, ich úsmev na tvári a spokojnosť.

                                                                                                 Mgr. P. Malich , Mgr. V. Dzurilová

  • Zážitková hodina geografie

    Na hodinách geografie sa dá naučiť a zažiť veľa zaujímavých vecí. So žiakmi z V. A triedy sme mali zážitkovú hodinu, na ktorej sme sa dozvedeli všetko o sopkách. Pozreli sme si ako reálne sopka vybuchne, hľadali sme na mape, kde sa nachádzajú sopky, pomocou modelu sme sa naučili jej hlavné časti, skladali sme sopečné puzzle, maľovali sme obrázok sopky a nakoniec sme si vyskúšali ako reálne môže sopka vybuchnúť. Bolo to veľmi nápadité a pekné prepojenie teórie a praxe.

    pokus_sopka.pdf

                                                                                                                    Mgr. Slezáková

  • Valentín v 5.B triede

    V našej triede sme si pripomenuli 14. februára. Je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami. Aj my sme si v triede vyrobili srdcia a obdarúvali sa sladkosťami. 

    Mgr. Slezáková

  • Sviatok svätého Valentína

    Na hodine náboženskej výchovy sme si so žiakmi z III.C triedy pripomenuli, kto bol sv. Valentín. Svätý Valentín žil v treťom storočí nášho letopočtu. Bol biskup, lekár a mučeník. Zomrel 14. februára roku 296.

    Kresťanská legenda hovorí: bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky biskup, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.

                                                                                                                    Mgr. Slezáková

  • Valentínske pozdravy

    Deň svätého Valentína, sa v anglicky hovoriacich krajinách pripomína a slávi rôznymi spôsobmi, no najviac darovaním a posielaním valentínok. Tento sviatok sme sa rozhodli pripomenúť si aj my, v rámci projektovej práce na hodinách anglického jazyka. Žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka spolupracovali na výrobe valentínskych pozdravov pre seniorov žijúcich v Domove dôchodcov. Keďže sme im texty napísali anglicky, priložili sme aj slovenský preklad. 

    Mgr. Galliková

  • Fašiangové pečenie

    Fašiangy sú obdobím karnevalov, plesov a začínajú od Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou. Tradičnou pochúťkou počas fašiangov sú fánky, šišky, pampúchy, rôzne záviny, či zabíjačkové špeciality. 

    Žiaci I.A a II. B. triedy počas krúžkovej činnosti v spolupráci s mamičkou žiaka Michala, asistentkami organizácie Zdravé regióny - Barbora Bačová, Marcel Badžo a pani Mária z Huncoviec s triednou učiteľkou a pani asistentkou miesili, vaľkali, vykrajovali a vysmážali tradičné fašiangové šišky na ktorých si všetci spoločne pochutnali. Samozrejme nechýbala šľahačka a čokoládovo oriešková nutela. Pozri foto ...    Aktivita sa páčila, už teraz sa tešíme na spoluprácu.

    PaedDr. Z. Slamená, Vierka Regecová

  • VŠETKOVEDKO

    Súťaž sa konala na našej škole 26.11.2024, na Slovensku súťažilo 35 422 detí, z našej školy ich bolo desať v rôznych kategóriách. Všetkovedko 1 je určené prvákom, u nás bojovali o titul štyria. Všetkovedko 2  - pre druhákov -  boli traja, tretiaci vo Všetkovedko 3 boli dvaja a Všetkovedko 4 pre štvrtákov absolvoval jeden. Na vypracovanie testu majú žiaci 40 minút, prváci odpovedajú na 15 otázok, druháci na 24 otázok a ostatní na 30 otázok. Prvákom číta texty učiteľ, pri každej otázke nájdu ponuku štyroch možností- správna je vždy iba jedna z nich. Otázky sú zo všetkých oblastí, s ktorými sa žiaci príslušnej vekovej kategórie doteraz stretli a čo sa už naučili. Naši žiaci dosiahli vynikajúce výsledky, až sedem žiakov získalo titul VŠETKOVEDKO a traja titul VŠETKOVEDKOV UČEŇ. Všetci získali ceruzku s logom súťaže, piati puzzle, dvaja hru DOCK, jeden pero so zvieratkom a štyria ceruzku so zvieratkom.

    Vsetkovedko_final.pdf

    BLAHOŽELÁME!!!

    Mgr. J. Laclavíková

  • Súťaž Wordik

    V mesiaci január sme realizovali na hodine informatiky medzitriednu súťaž 6. roč. súťaž Wordik, ktorej sa zúčastnili žiaci 6. B a 6. C triedy. Žiaci prejavili záujem zmerať si svoje sily v oblasti informatiky. V tejto súťaži sa venovali písaniu textu, úprave textu, formovanie písma a odstavcov v programe Word. Medzi najlepšími sa umiestnili:

    1. miesto Patrik Bačo, 6. B,

    2. miesto Lukáš Mirga 6. B,

    3. miesto Kamil Bartoš, 6.C.

    Uznanie patrí všetkým žiakom, ktorí pilne pracovali na hodinách. Týmto sa chcem im poďakovať a prajem im veľa úsilia do ďalších aktivít.

    Mgr. Blanárová

  • Fašiangy v škole

    Fašiangy vždy nasledujú po sviatku Troch kráľov, ktorý pripadá na 6. januára. V roku 2025 sa teda Fašiangy začínajú 7. januára a trvajú až do Popolcovej stredy 5. marca 2025Táto streda symbolizuje začiatok 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou, čím sa uzatvára obdobie veselosti a hodovania. Čo sú to Fašiangy? Pôvod slova: Slovo „fašiangy“ pochádza z nemeckého „vast-schane“, čo znamená „posledné jedlo pred pôstom“. Fašiangy sú časom plným tradícií, ktoré sa na Slovensku zachovali už stovky rokov. Toto obdobie je charakteristické predovšetkým: Tancovačkami a zábavami, ktoré prinášajú veselosť do mrazivých zimných dní. Karnevalmi a sprievodmi, kde ľudia obliekajú masky znázorňujúce postavy ako medveď, smrtka či žobrák. Bohatými hostinami, ktorých súčasťou sú tradičné jedlá ako šišky, fánky, či zabíjačkové pochúťky. Toto fašiangové obdobie sme si pripomenuli aj my v našej škole rôznymi aktivitami na hodine techniky a fašiangové výrobky zdobia priestory chodby školy II. stupňa.

    Mgr. Katarína Pitoňáková

  • Bojujeme s obezitou

    Zima je ročné obdobie, ktoré aj napriek chladu prináša deťom radosť. Neodmysliteľnou súčasťou je sánkovačka a stavanie snehuliaka. Žiaci I. stupňa a špeciálnych tried si s pani učiteľkami priblížili zimné športy a aktivity. Napriek tomu, že vonku chýbal sneh, žiaci vytvorili krásnych snehuliakov. Aj bez prítomnosti snehovej pokrývky sa im podarilo do sýtosti zabaviť.

    Mgr. Peter Baťo

strana:

Novinky

Kontakt

  • ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami
    05976 Stráne pod Tatrami, 33
  • Kancelária ZŠ s MŠ: 0948 294 299

Fotogaléria